• Obecnie brak na stanie
Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

28,48 zł
Cena nie uległa zmianie

Przewodnik powstał z myślą o tych, którzy pragną stanąć przy mogiłach w większości nieznanych z imienia i nazwiska ofiar, złożyć wiązankę kwiatów czy zapalić znicz, a także o osobach, stowarzyszeniach, instytucjach i samorządach, które włączają się w utrwalanie pamięci o męczennikach Marszu Śmierci. 

Ilość
Obecnie brak na stanie

Autorzy mają nadzieję, że ten przewodnik mimo tak trudnego tematu, jakim jest zagłada, stanie się nie tylko zachętą do poznania strasznych dróg do wolności więźniów i męczenników KL Stutthof, ale także aktualnie brzmiącym wezwaniem do pamięci o ludziach, którym przyszło żyć i tak niegodnie umierać w strasznych czasach narodowego socjalizmu.

Rok 1945 więźniowie Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie witali z wielką nadzieją na rychłe wyzwolenie i koniec wojny. Nie mogli wtedy jeszcze przewidzieć, że ich drogi do wolności, dla wielu okupione własnym życiem, biec będą szlakami tzw. Marszów Śmierci przez dziesiątki i setki kilometrów. Spośród ok. 37 tysięcy więźniów KL Stutthof przymusowo ewakuowanych z obozu macierzystego i jego podobozów od 25 stycznia do 9 maja 1945 roku śmierć poniosło na szlakach Marszu Śmierci i ewakuacji morskiej ok. 20 tysięcy ofiar. Na Żuławach i Kaszubach pozostały liczne ślady w postaci mogił i cmentarzy, gdyż większość miejsc spoczynku ofiar Marszu Śmierci została po wojnie upamiętniona. Dzisiaj te szczególne miejsca pamięci narodowej przypominają następnym pokoleniom, urodzonym już po wojnie, o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Liczne i różnorodne upamiętnienia Marszu Śmierci pomagają w krzewieniu pamięci o cierpieniach i strasznej śmierci męczenników KL Stutthof. Swoją aktualność zachowuje przesłanie z wiersza Franciszka Fenikowskiego, syna byłego więźnia obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen: „O pamięć, nie o zemstę wołają nasze cienie”.



Indeks : 157 978-83-7591-754-3

Opis:

Format:
12x18,5 cm
Język:
polski
Liczba stron:
159
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Region
Miejsce i rok wydania:
Gdynia 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej
  • Wyprzedaż!
  • -40,00 zł
Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej

3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili  Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie. 

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 66,67 zł -40,00 zł Cena 26,67 zł
Poczet pisarzy kaszubskich

„Poczet pisarzy kaszubskich” autorstwa Stanisław Janke (autor biogramów) i Maciej Tamkun (malarz 42 portretów pisarzy, ujętych w opracowaniu) to swoiste kompendium wiedzy o poetach, pisarzach i dramaturgach, którzy tworzyli, bądź tworzą w języku kaszubskim. 

Cena 40,00 zł
Sambor II. Książe tczewski
  • Obecnie brak na stanie
Sambor II. Książę tczewski

Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny. 

Cena 37,14 zł
Liceum w sercu Kaszub 1879-2009

Niniejsza okolicznościowa publikacja powstała głównie ze względu na zjazd absolwentów i nie ma charakteru naukowego czy nawet popularnonaukowego. Jest ona swego rodzaju skromnym zarysem historii szkoły okraszonym licznymi, przeważnie unikatowymi, zdjęciami. Nieprzypadkowy jest też tytuł publikacji — „Liceum w sercu Kaszub” — nawiązujący do tytułu opracowania Alfonsa Wysockiego, wydanego z okazji zjazdu absolwentów w 1959 roku. 

Cena 11,43 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio