Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof
  • Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

Śladami Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof

29,90 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Przewodnik powstał z myślą o tych, którzy pragną stanąć przy mogiłach w większości nieznanych z imienia i nazwiska ofiar, złożyć wiązankę kwiatów czy zapalić znicz, a także o osobach, stowarzyszeniach, instytucjach i samorządach, które włączają się w utrwalanie pamięci o męczennikach Marszu Śmierci. 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Autorzy mają nadzieję, że ten przewodnik mimo tak trudnego tematu, jakim jest zagłada, stanie się nie tylko zachętą do poznania strasznych dróg do wolności więźniów i męczenników KL Stutthof, ale także aktualnie brzmiącym wezwaniem do pamięci o ludziach, którym przyszło żyć i tak niegodnie umierać w strasznych czasach narodowego socjalizmu.

Rok 1945 więźniowie Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie witali z wielką nadzieją na rychłe wyzwolenie i koniec wojny. Nie mogli wtedy jeszcze przewidzieć, że ich drogi do wolności, dla wielu okupione własnym życiem, biec będą szlakami tzw. Marszów Śmierci przez dziesiątki i setki kilometrów. Spośród ok. 37 tysięcy więźniów KL Stutthof przymusowo ewakuowanych z obozu macierzystego i jego podobozów od 25 stycznia do 9 maja 1945 roku śmierć poniosło na szlakach Marszu Śmierci i ewakuacji morskiej ok. 20 tysięcy ofiar. Na Żuławach i Kaszubach pozostały liczne ślady w postaci mogił i cmentarzy, gdyż większość miejsc spoczynku ofiar Marszu Śmierci została po wojnie upamiętniona. Dzisiaj te szczególne miejsca pamięci narodowej przypominają następnym pokoleniom, urodzonym już po wojnie, o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Liczne i różnorodne upamiętnienia Marszu Śmierci pomagają w krzewieniu pamięci o cierpieniach i strasznej śmierci męczenników KL Stutthof. Swoją aktualność zachowuje przesłanie z wiersza Franciszka Fenikowskiego, syna byłego więźnia obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen: „O pamięć, nie o zemstę wołają nasze cienie”.



Indeks : 157 978-83-7591-754-3

Opis:

Wydawca:
Wydawnictwo Region
Format:
12x18,5 cm
Język:
polski
Liczba stron:
159
Oprawa:
miękka
Miejsce i rok wydania:
Gdynia 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Folklorystyczne ostępy dawnego Pomorza

Książka niniejsza jest rozlęgłą tematycznie i geograficznie opowieścią o, głównie dawnym Pomorzu poprzez pryzmat folkloru słownego, mitu, stereotypu, podań i historii wyobrażonej. Jest to ludowa w gruncie rzeczy wizja świata, którego już nie ma, a do którego chętnie przecież chcemy się coraz częściej odwoływać budując swoją tożsamość.

Cena 25,00 zł
Rozłazino oraz Dzięcielec, Jeżewo, Nawcz, Łówcz Górny i Redystowo
  • Obecnie brak na stanie
Rozłazino oraz Dzięcielec, Jeżewo, Nawcz, Łówcz...

Rozłazino oraz Dzięcielec, Jeżewo, Nawcz, Łówcz Górny i Redystowo. Historia kaszubskich wsi od pradziejów do współczesności - napisana przystępnym językiem monografia historyczna przedstawia w zwięzłej formie dzieje Rozłazina i rozłazińskiej parafii leżących dziś w granicach powiatu wejherowskiego i gminy Łęczyce.

Cena 49,00 zł
Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty
  • Obecnie brak na stanie
Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty

Książka opisująca jedno z najstarszych miejsc w naszym regionie, będące zabytkiem z czasów prehistorycznych. Składa się z dwóch części – przyrodniczej, dotyczącej porostów żyjących na głazach oraz archeologicznej, dotyczącej historii Gotów i cmentarzyska w Odrach oraz wyników prowadzonych tam badań archeologicznych.

Cena 40,00 zł
Jak we wsë rólną założëlë. Obrôzk z powojennych...

Jak we wsë rólną założëlë. Obrôzk z powojennych lat w trzech odsłonach - książka jest zapisem sztuki scenicznej Józefa Ceynowy, podobnie jak jego pozostałe utwory prozatorskie, poetyckie i sceniczne jest przechowywany i udostępniany w Dziale Rękopisów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Obecnym wydaniem - przepisaniem, opracowaniem, korektą i uwspółcześnieniem pisowni kaszubskiej zajęli się: Mateusz Klebba, Dariusz Majkowski i Roman Drzeżdżon.

Cena 43,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio