- Obecnie brak na stanie
Szkoła Kadetów w Słupsku
Publikacja poświęcona Szkole Kadetów w Słupsku, która powstała w 1769 z rozkazu w króla pruskiego Fryderyka II. Fryderyk II tym rozkazem chciał osiągnąć dwa cele: odbudowę korpusu oficerskiego jego armii, mocno wykrwawionego po wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz germanizację szlachty starostwa lęborsko-bytowskiego.
Zobacz także
-
Wielkie Pomorze. Gryfici i ich dziedzictwoCena 40,00 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.
Produkty w tej samej kategorii:
Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie.
Przewodnik powstał z myślą o tych, którzy pragną stanąć przy mogiłach w większości nieznanych z imienia i nazwiska ofiar, złożyć wiązankę kwiatów czy zapalić znicz, a także o osobach, stowarzyszeniach, instytucjach i samorządach, które włączają się w utrwalanie pamięci o męczennikach Marszu Śmierci.
Niniejsza książka poświęcona jest współczesnej dzielnicy Gdańska – Matarni i jej najbliższej okolicy, którą tworzą dawne wsie: Firoga, Klukowo, Matarnia, Rębiechowo i Złota Karczma. Opracowanie Dariusza Dolatowskiego "Kronika Matarni i najbliższej okolicy..." powstało w wyniku żmudnych kwerend biblioteczno-archiwalnych.