- Obecnie brak na stanie
Kaszubski wanożnik po Gdańsku
M. Borzyszkowska-Szewczyk, C. Obracht-Prondzyński, B. Cirocka Znaki i miejsca w przestrzeni kulturowej Miasta
Jedną z form popularyzowania wiedzy o Gdańsku i poznawania jego tajemnic są spacery historyczno-kulturowe. Można dzięki nim odczytywać Miasto wedle różnych kluczy, dla nas szczególnie interesująca wydaje się propozycja poznania Gdańska poprzez jego związki z Kaszubami. Wszak miasto to powstało na ziemi Kaszubów, przez setki lat intensywnie na Kaszuby oddziaływało, przyciągając kolejne fale osadników chcących znaleźć tu dobre miejsce do życia. Zapraszamy zatem Czytelników do wanożenia, a więc przemierzania Miasta – Śródmieścia, Wrzeszcza, Oliwy i Wyżyn – Kaszubskimi śladami. Chcemy pokazać bogactwo i różnorodność tych kaszubskich tropów.
Nie chodzi nam przy tym wyłącznie o przekaz historyczny. Bardzo mocno zwracamy uwagę na to, co się dzisiaj dzieje, jakie są współczesne formy kaszubskiej obecności w Gdańsku, jaki jest wkład społeczności kaszubskiej w kulturę, życie społeczne i tożsamość Miasta. Innymi słowy – chcemy pokazać, że Gdańsk to jest TEŻ kaszubskie miasto.
Autorzy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Tom 1 Główne Miasto - fresk, sgraffito, mozaika, ceramika
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
„Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych” to niezwykle ważna pozycja opracowana przez Radę Języka Kaszubskiego. Kaszuby są regionem o bardzo ciekawej i często skomplikowanej przeszłości. Jednym z istotnych elementów, składających się na ich bogactwo jest ciągle żywy język.
Produkty w tej samej kategorii:
Książka zawiera głosy w dyskusji nie tylko badaczy ale także członków rodzin emigrantów na temat kaszubskiej emigracji. Możemy w niej znaleźć także przedruki dawniejszych tekstów autorstwa Hieronima Derdowskiego czy Jana Karnowskiego, również poświęconych tej tematyce. Dzięki temu książka ta nabiera charakteru nie tylko akademickiego ale także źródłowego.
Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich to druga część edycji poświęconej bogatej korespondencji, jaką przez lata prowadził znany i ceniony w kręgach kaszubskich pisarzy, intelektualistów, a także regionalistów pasjonat kultury, literatury i języka Kaszubów – Ferdinand Neureiter.
Wyjątkowe miasto, jakim jest Gdańsk, ponownie oglądamy okiem Andrzeja Januszajtisa. Tym razem autor poświęcił sporo miejsca historii „mniej oczywistych” dzielnic, takich jak Chełm, Siedlce czy Orunia. Nie zabraknie też wizyt w różnych zakątkach Śródmieścia, a także w kilku krajach europejskich, między innymi we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.
Druga część tryptyku Glosariusz gdański (obok Miasta czterdziestu bram i Miasta magicznych przestrzeni) . Ukazuje mozaikowy wizerunek Gdańska, kolejne jego tajemnice i osobliwości dotyczące zabytków, legend oraz życia codziennego z tysiącletnich jego dziejów.