- Obecnie brak na stanie

M. Borzyszkowska-Szewczyk, C. Obracht-Prondzyński, B. Cirocka Znaki i miejsca w przestrzeni kulturowej Miasta
Jedną z form popularyzowania wiedzy o Gdańsku i poznawania jego tajemnic są spacery historyczno-kulturowe. Można dzięki nim odczytywać Miasto wedle różnych kluczy, dla nas szczególnie interesująca wydaje się propozycja poznania Gdańska poprzez jego związki z Kaszubami. Wszak miasto to powstało na ziemi Kaszubów, przez setki lat intensywnie na Kaszuby oddziaływało, przyciągając kolejne fale osadników chcących znaleźć tu dobre miejsce do życia. Zapraszamy zatem Czytelników do wanożenia, a więc przemierzania Miasta – Śródmieścia, Wrzeszcza, Oliwy i Wyżyn – Kaszubskimi śladami. Chcemy pokazać bogactwo i różnorodność tych kaszubskich tropów.
Nie chodzi nam przy tym wyłącznie o przekaz historyczny. Bardzo mocno zwracamy uwagę na to, co się dzisiaj dzieje, jakie są współczesne formy kaszubskiej obecności w Gdańsku, jaki jest wkład społeczności kaszubskiej w kulturę, życie społeczne i tożsamość Miasta. Innymi słowy – chcemy pokazać, że Gdańsk to jest TEŻ kaszubskie miasto.
Autorzy
W świetle dnia to zbiór około 220 podań, bajek i anegdot spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te zostały zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku.
Tom 1 Główne Miasto - fresk, sgraffito, mozaika, ceramika
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.
HISTORIA KASZUBÓW W DZIEJACH POMORZA
DZIEJE NAJNOWSZE (PO 1945 R.)
Pomorze Zachodnie w państwie brandenbursko-pruskim (1653-1815)
„Katalog tradycyjnego budownictwa w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach” autorstwa dr Tadeusza Sadkowskiego to znakomite kompendium wiedzy o obiektach, które możecie zwiedzić w Muzeum. Osadzenie opisywanego budownictwa w kontekście historycznym, społecznym i gospodarczym stanowi o wysokim walorze poznawczym publikacji oraz atrakcyjności jej treści.