
Marcin i jego czasy
Wielowątkowa powieść, która przenosi nas w świat wsi kaszubskiej, północnych Kaszub przełomu XIX i XX wieku. Wydanie tej powieści zbiega się z 40- leciem jej napisania.
Książka autorstwa ks. Jana Perszona.
Przedmiotem pogłębionej refleksji Autora, opartej także na badaniach socjologicznych, są zmiany w tożsamości kulturowej Kaszubów i rodzinie kaszubskiej. Kultura etniczna Kaszubów podlega silnemu naporowi procesów globalizacyjnych, wobec których jest stroną zdecydowanie słabszą. Coraz wyraźniej widać „pęknięcie” międzypokoleniowej tradycji w kontynuacji wielu elementów odrębności kultury kaszubskiej, „modelu” pobożności, zwyczajów, wierzeń i zachowań rytualnych. Chlubnym wyjątkiem – choć i w tym przypadku transformacja (duchowe spłycenie) jest ewidentna – jest pielgrzymowanie do lokalnych sanktuariów, które kontynuują młodzi Kaszubi.
Indeks : 032 9788362 137299
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Wielowątkowa powieść, która przenosi nas w świat wsi kaszubskiej, północnych Kaszub przełomu XIX i XX wieku. Wydanie tej powieści zbiega się z 40- leciem jej napisania.
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom.
Barwna kartonowa książeczka pomagająca w nauce pierwszych słówek w języku kaszubskim dla najmłodszych pociech.
UWAGA egzemplarze powystawowe, mogą być pogniecione, odbarwione itp.
Hel-Jasna Góra-Kraków Łagiewniki 2016
O dziejach przysiółka skansenowskiego z "zagrodą kaszubską" w Łączyńskiej Hucie
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Niniejsza publikacja przedstawia wycinek z historii emigracji Pomorzan, Kaszubów, zamieszkałych na terenach dzisiejszego województwa pomorskiego i północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, którzy w drugiej połowie XIX wieku wyruszyli do odległej Brazylii. Osiedlali się w różnych regionach tego największego pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwa Ameryki Południowej, najczęściej wybierając stany południowe: Paranę, Santa Catarinę i Rio Grande do Sul.
Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny.