- Obecnie brak na stanie
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów Pomorza Zachodniego tom IV
Pomorze Zachodnie w okresie od traktatu wersalskiego po klęskę III Rzeszy w 1945 r.
UWAGA egzemplarze mogą byś uszkodzone, porysowane
Monumentalne, czterotomowe opracowanie źródeł do dziejów Pomorza Zachodniego, pod kontem polsko-kaszubskich aspektów jego historii. Praca ukazała się w koedycji Wydawnictwa Poznańskiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pod redakcją Bogdana Wachowiaka, przy współpracy Zygmunta Szultki, Włodzimierza Stępińskiego i Edwarda Włodarczyka.
Indeks : 092 978-83-87258-51-1
Opis:
- Wydawca:
- Wydawnictwo Poznańskie ZKP
- Format:
- 18x25cm
- Język:
- polski,niemiecki
- Liczba stron:
- 422
- Oprawa:
- twarda
- Miejsce i rok wydania:
- Poznań-Gdańsk 2006
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zobacz także
-
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów...Cena 35,71 zł
-
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów...Cena 35,71 zł
-
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów...Cena 35,71 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Przygotowane z okazji Międzynarodowego Zjazdu Gdańszczan polskie tłumaczenie wspomnień Franka Meislera Zaułkami pamięci. Gdańsk - Londyn - Jaffa. Książka ukazuje się w tłumaczeniu Agaty Teperek i Andrzeja Szewczyka, w opracowaniu Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk. Opublikowana jest w serii Stegnami pomorskiego pogranicza we współpracy z Miastem Gdańsk.
Tłumaczenie bardzo obszernej pracy niemieckiego historyka Franza Schultza, która ukazała się w Gdańsku w 1907r. Dzieło zostało opatrzone wstępem naukowym dla polskiego czytelnika oraz opracowane merytorycznie i językowo przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
"Kaszuby warte poznania" jest drugim poszerzonym wydaniem pozycji "Nieznane Kaszuby" - popularnego kompendium wiedzy o historii, języku, kulturze, krajobrazie i kuchni Kaszub i Kaszubów.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Produkty w tej samej kategorii:
Książka Dariusza Dolatowskiego to pierwsze tak kompletne opracowanie prezentujące dzieje gminy Kolbudy od czasów najdawniejszych do roku 1939. Przedstawiając historię Kolbud oraz miejscowości wchodzących w skład gminy, autor posiłkuje się licznymi archiwaliami oraz dokumentami zaczerpniętymi m.in. z prasy czy spisów statystycznych, a także bogatym materiałem ikonograficznym.
„Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia.
Ewangelicy na Gochach - książka autorstwa Benedykta Reszki - badacza historii Kaszub południowych.
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski