- Wyprzedaż!
- -80%

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Stefan Ramułt, językoznawca i etnograf, urodził się 22 XII 1859 r. we wsi Liszki pod Krakowem. Dzieciństwo spędził w okolicach Żywca. Mając 14 lat, w czasie dłuższej choroby, przeczytał dostępne wówczas pisma F. Ceynowy i tak głęboko przeżył wszystkie wiadomości o Kaszubach i ich języku, że postanowił poświęcić się badaniom ich kultury i mowy. Sposobił się do tego, ucząc się w wadowickim gimnazjum (1871-1879) i studiując na Uniwersytecie Lwowskim (1879-1883) lingwistykę u Antoniego Kaliny (1846-1906), wykładającego m.in. historyczną porównawczą gramatykę języka staropomorskiego i traktującego w tym czasie (!) – pod wpływem poglądów Kaszuby Floriana Ceynowy i Rosjanina Aleksandra Hilferdinga – kaszubszczyznę jako osobny język. Słuchał tam też wykładów wybitnych filologów Aleksandra Brücknera i Romana Pilata oraz znanego historyka Ksawerego Liskego, u którego „oddał z sumiennością i skrzętnością opracowaną rozprawę pod tytułem O źródłach do historii Pomorza, znajdujących się w zbiorze Scriptores Rerum Prussicarum (1880). Po studiach był urzędnikiem w lwowskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, ale z powodu choroby gośćcowej wcześnie przeszedł na emeryturę.
Indeks : 391-
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
0Zbiór 100 autorskich bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i w okresie wczesnoszkolnym (duże czytelne litery). Oryginalne opowiadania zostały napisane piękną kaszubszczyzną z okolic Wejherowa i Kielna. Tekstowi kaszubskiemu towarzyszy równolegle jego polskie tłumaczenie, co można wykorzystać przy nauce języka kaszubskiego.
Cezary Obracht-Prondzyński, Tomasz Fopke, Katarzyna Kulikowska
Współczesna kultura kaszubska jest różnorodna, obejmuje kulturę popularną (np. komiksy, powieści kryminalne, kabaret), ale i spektakle teatralne czy prace plastyczne, w tym sztukę użytkową, a przede wszystkim szeroki nurt twórczości (i odtwórczości) muzycznej.
Silikonowa opaska-bransoletka; rozmiar uniwersalny- obwód 20cm; na bransoletce napis: "KASZËBË" oraz logo ZKP
„Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia.
Ewangelicy na Gochach - książka autorstwa Benedykta Reszki - badacza historii Kaszub południowych.