• Wyprzedaż!
  • -80%
  • Obecnie brak na stanie
  • Stefan Ramułt i jego prace
  • Stefan Ramułt i jego prace

Stefan Ramułt i jego prace

Cena nie uległa zmianie
9,52 zł
1,90 zł Zniżka 80%
Cena nie uległa zmianie

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Ilość
Obecnie brak na stanie

Stefan Ramułt, językoznawca i etnograf, urodził się 22 XII 1859 r. we wsi Liszki pod Krakowem. Dzieciństwo spędził w okolicach Żywca. Mając 14 lat, w czasie dłuższej choroby, przeczytał dostępne wówczas pisma F. Ceynowy i tak głęboko przeżył wszystkie wiadomości o Kaszubach i ich języku, że postanowił poświęcić się badaniom ich kultury i mowy. Sposobił się do tego, ucząc się w wadowickim gimnazjum (1871-1879) i studiując na Uniwersytecie Lwowskim (1879-1883) lingwistykę u Antoniego Kaliny (1846-1906), wykładającego m.in. historyczną porównawczą gramatykę języka staropomorskiego i traktującego w tym czasie (!) – pod wpływem poglądów Kaszuby Floriana Ceynowy i Rosjanina Aleksandra Hilferdinga – kaszubszczyznę jako osobny język. Słuchał tam też wykładów wybitnych filologów Aleksandra Brücknera i Romana Pilata oraz znanego historyka Ksawerego Liskego, u którego „oddał z sumiennością i skrzętnością opracowaną rozprawę pod tytułem O źródłach do historii Pomorza, znajdujących się w zbiorze Scriptores Rerum Prussicarum (1880). Po studiach był urzędnikiem w lwowskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, ale z powodu choroby gośćcowej wcześnie przeszedł na emeryturę.



Indeks : 391-

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
20
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Fundacja Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2014

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Trudna droga do wolności : Czersk i ziemia...
  • Obecnie brak na stanie
Trudna droga do wolności : Czersk i ziemia...

„Opowiadamy m.in. o wydarzeniach w Czersku w dzień Trzech Króli 1919 roku. Jest tam też rozdział o braciach Gnacińskich, który to temat wywołał ostatnio tyle polemik w mieście. Jest też rozdział o poruczniku Rossbachu, znanym polakożercy, która to postać wpisuje się doskonale w atmosferę tamtych dni. Wszystko oparte na badaniach historycznych zgodnych z przyjętą metodologią naukową, w odróżnieniu od często emocjonalnych wspomnień z trzeciej ręki. Czersk zasługiwał na takie opracowanie od dawna, a mam nadzieję, że na tym jednym się nie skończy” – pisze do redakcji Jerzy Łukaszewski.

Cena 9,52 zł
Złote klucze
Złote klucze - Augustyn Necel
 

Złote klucze to dalszy ciąg dziejów bohaterów znanych czytelnikom z Krwawego sztormu autorstwa Augustyna Necla - niezwykle znanego literata kaszubskiego. Jednak przesunięcie czasu akcji - najazd Szwedów na Polskę za króla Jana Kazimierza oraz wprowadzenie wielu nowych bohaterów sprawiają, że książka tworzy niezależną całość.

 

Cena 28,57 zł
To Muzeum - 50 lat działalności Muzeum...

Książka opisuje rozliczne działania pracowników Muzeum, którzy każdego dnia dokładają swoją cegiełkę do rozwoju tej unikalnej placówki. Nie jest to jednak publikacja przybliżająca wyłącznie codzienną, mozolna niekiedy pracę. To książka o ludziach pasjonatach (...) zanurzonych w pomorskich i kaszubskich opowieściach, legendach, bajkach i podaniach, w historii oraz dniu dzisiejszym.

Cena 46,67 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio