• Wyprzedaż!
  • -80%
  • Obecnie brak na stanie
  • Stefan Ramułt i jego prace
  • Stefan Ramułt i jego prace

Stefan Ramułt i jego prace

Cena nie uległa zmianie
9,52 zł
1,90 zł Zniżka 80%
Cena nie uległa zmianie

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Ilość
Obecnie brak na stanie

Stefan Ramułt, językoznawca i etnograf, urodził się 22 XII 1859 r. we wsi Liszki pod Krakowem. Dzieciństwo spędził w okolicach Żywca. Mając 14 lat, w czasie dłuższej choroby, przeczytał dostępne wówczas pisma F. Ceynowy i tak głęboko przeżył wszystkie wiadomości o Kaszubach i ich języku, że postanowił poświęcić się badaniom ich kultury i mowy. Sposobił się do tego, ucząc się w wadowickim gimnazjum (1871-1879) i studiując na Uniwersytecie Lwowskim (1879-1883) lingwistykę u Antoniego Kaliny (1846-1906), wykładającego m.in. historyczną porównawczą gramatykę języka staropomorskiego i traktującego w tym czasie (!) – pod wpływem poglądów Kaszuby Floriana Ceynowy i Rosjanina Aleksandra Hilferdinga – kaszubszczyznę jako osobny język. Słuchał tam też wykładów wybitnych filologów Aleksandra Brücknera i Romana Pilata oraz znanego historyka Ksawerego Liskego, u którego „oddał z sumiennością i skrzętnością opracowaną rozprawę pod tytułem O źródłach do historii Pomorza, znajdujących się w zbiorze Scriptores Rerum Prussicarum (1880). Po studiach był urzędnikiem w lwowskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, ale z powodu choroby gośćcowej wcześnie przeszedł na emeryturę.Indeks : 391-

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
20
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Fundacja Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2014

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Sambor II. Książę tczewski

Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny. 

Cena 37,14 zł
Hallerowo – sto lat letniska. Miejsca i ludzie
  • Obecnie brak na stanie
Hallerowo – sto lat letniska. Miejsca i ludzie

Hallerowo – sto lat letniska. Miejsca i ludzie to bogato ilustrowana opowieść o Hallerowie – letniskowej dzielnicy Władysławowa. Przytaczając fragmenty wspomnień i opracowań dotyczących najważniejszych miejsc, wydarzeń i postaci związanych z Hallerowem, autorzy utkali niebanalny, wciągający wielogłos, ukazujący letnisko zarówno z perspektywy wielkiej historii, jak i ludzi, którzy w niej uczestniczyli. To książka i dla ciekawych tego, w jaki sposób sto lat temu plażowano nad Bałtykiem, i dla zainteresowanych działaniami generała Józefa Hallera na Pomorzu.

 

 

Cena 28,57 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio