- Obecnie brak na stanie
Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
To dzieło jest kwintesencją Konferencji dla Nauczycieli Regionalistów, która przez siedem lat odbywała się w Żukowie. Wnosi spory zasób znakomitej wiedzy dotyczącej całego naszego regionu.
Po lekturze książki o wiele przejrzyściej jawi się kwestia powstania słynnego haftu kaszubskiego, rozwój intelektualny Pomorza i Kaszub na przestrzeni dziejów, wzrost gospodarczy regionu oraz - co miało tu szczególne znaczenie – rozwój struktury organizacyjnej Kościoła na Kaszubach, w tym sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Odkrywa też nieco tajemnic związanych z kradzieżą wspaniałych norbertańskich ornatów oraz losami płaszcza księcia Świętopełka Wielkiego. Wszystkie te aspekty mają swe odzwierciedlenie w teraźniejszości i będą miały w przyszłości
Indeks : 289 978-83-926748-6-3
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Liczne publikacje prof. Tadeusza Linknera odcisnęły trwały ślad w historii badań literatury młodopolskiej, regionu kaszubskiego i kociewskiego, jak również dawnych wierzeń słowiańskich.
Książka jest pokłosiem konferencji „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”, która odbyła się w Wejherowie w dniach 1–3 września 2019 roku.
Wygłoszone na niej referaty są podstawą tekstów publikacji. Dotyczą one kilku obszarów. Pierwszy stanowi polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec i metody jej prowadzenia, drugi – płaszczyzna regionalna, sytuacja na Pomorzu w pierwszych miesiącach okupacji, trzeci – historia wybranych miejsc masowych zbrodni na Pomorzu, w tym pokazanie najnowszego stanu badań, czwarty – pamięć o zbrodni w Lasach Piaśnickich i znaczenie powstającego Muzeum Piaśnickiego.
Księga Jubileuszowa Profesora Józefa Borzyszkowskiego z okazji 70. Rocznicy Urodzin
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.