- Obecnie brak na stanie

To dzieło jest kwintesencją Konferencji dla Nauczycieli Regionalistów, która przez siedem lat odbywała się w Żukowie. Wnosi spory zasób znakomitej wiedzy dotyczącej całego naszego regionu.
Po lekturze książki o wiele przejrzyściej jawi się kwestia powstania słynnego haftu kaszubskiego, rozwój intelektualny Pomorza i Kaszub na przestrzeni dziejów, wzrost gospodarczy regionu oraz - co miało tu szczególne znaczenie – rozwój struktury organizacyjnej Kościoła na Kaszubach, w tym sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Odkrywa też nieco tajemnic związanych z kradzieżą wspaniałych norbertańskich ornatów oraz losami płaszcza księcia Świętopełka Wielkiego. Wszystkie te aspekty mają swe odzwierciedlenie w teraźniejszości i będą miały w przyszłości
Indeks : 289 978-83-926748-6-3
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Lagrowi ludzie to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.
Ze wstępu:
"Dzieje Kurkowego Bractw Strzeleckiego w Kościerzynie" sięgają połowy XIX w. jednak nie doczekały się do tej pory nawet fragmenttarycznego opracowania. Na wydane tejże publikacji zdecydowano się z kilku powodów. Najważniejszym impulsem niewątpliwie było powołanie kościerskiego bractwa oraz uroczyste otwarcie Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica"."
Publikacja zawiera materiały z konferencji zorganizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Instytut Pamięci Narodowej w Gdyni 27 kwietnia 2007 roku.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.