- Obecnie brak na stanie
Gdańszczanie tom III i IV
Reedycja książki Brunona Zwarry
Czterotomowa powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze polskiej, podejmująca temat Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Jej akcja nie ogranicza się jednak do lat międzywojennych, lecz pokazuje tragiczny los tej społeczności także w okresie II wojny światowej i czasach PRL. Na podstawie własnych doświadczeń, jak również przeżyć krewnych i znajomych, autor stworzył przejmującą opowieść, w której miłość splata się z nienawiścią, rozpacz przechodzi w nadzieję, niezmienna zaś pozostaje walka o zachowanie ludzkiej godności.
Wydanie wszystkich prac Brunona Zwarry to jedno z zadań postawionych przed Muzeum Gdańska przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Zadania, które jest również zobowiązaniem wobec Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, ich potomków oraz lokalnej społeczności. Nowe wydania prac Brunona Zwarry realizowane są wraz z rodziną zmarłego w 2018 r. pisarza. Od poprzednich edycji różnią się nie tylko widoczną na pierwszy rzut oka spójną szatą graficzną, ale również obszernymi komentarzami i odniesieniami do materiałów źródłowych i gazet. Zawierają też archiwalne zdjęcia.
Nowe wydanie czterech tomów powieści „Gdańszczanie" mieści się w dwóch woluminach o łącznej objętości 1077 stron.
Brunon Zwarra (1919-2018) - gdańszczanin o kaszubskich korzeniach, wychowanek Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, zawodnik Klubu Sportowego Gedania. W czasie wojny więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, który w latach 70. podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uważana jest książka „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, która, podobnie jak powieść „W gdańskiej twierdzy”, ukazała się staraniem Muzeum Gdańska w cyklu zainicjowanym przez tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Opis bibliograficzny:
Brunon Zwarra, Gdańszczanie, wyd. III, vol. I, Gdańsk 2022, ISBN 978-83-961943-5-0 - zawiera tom I i II
Brunon Zwarra, Gdańszczanie, wyd. III, vol. II, Gdańsk 2022, ISBN 978-83-961943-6-7. zawiera tom III i IV
Indeks : 978-83-961943-6-7
Opis:
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 430
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Muzeum Gdańska
- Format:
- 16x24cm
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2022
Specyficzne kody :
Zobacz także
-
Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w GdańskuCena 28,57 zł
-
Gust gdańskiCena 23,81 zł
-
Gdańsk. Przewodnik literackiCena 36,19 zł
-
Gdańszczanie tom I i IICena 75,24 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Krótka była historia dynastii książąt wschodniopomorskich władającej w XIII wieku obszarem położonym między dolnym biegiem Wisły a dzisiejszymi przedpolami Koszalina oraz od Morza Bałtyckiego po okolice Bydgoszczy i Krajny.
Książka w dwujęzycznej wersji: polsko-kaszubskiej z audiobookiem.
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Produkty w tej samej kategorii:
Trzecie wydanie książki zostało zaktualizowane i przedstawia rzeczywisty stan opisywanych obiektów i atrakcji, uwzględniając zmiany, które zaszły w terenie, jak i w przestrzeniach wystawowych. Całość w kolorze.
Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?
Tuchom. Szlachetne dziedzictwo kaszubskiej wsi - publikacja odnosząca się w swej treści do dziejów i współczesności Tuchomia - miejscowości położonej na środkowych Kaszubach.
Niniejsza książka poświęcona jest współczesnej dzielnicy Gdańska – Matarni i jej najbliższej okolicy, którą tworzą dawne wsie: Firoga, Klukowo, Matarnia, Rębiechowo i Złota Karczma. Opracowanie Dariusza Dolatowskiego "Kronika Matarni i najbliższej okolicy..." powstało w wyniku żmudnych kwerend biblioteczno-archiwalnych.