

Niniejsza okolicznościowa publikacja powstała głównie ze względu na zjazd absolwentów i nie ma charakteru naukowego czy nawet popularnonaukowego. Jest ona swego rodzaju skromnym zarysem historii szkoły okraszonym licznymi, przeważnie unikatowymi, zdjęciami. Nieprzypadkowy jest też tytuł publikacji — „Liceum w sercu Kaszub” — nawiązujący do tytułu opracowania Alfonsa Wysockiego, wydanego z okazji zjazdu absolwentów w 1959 roku.
Publikacja ta w dużej mierze — zwłaszcza okres do 1939 roku — została oparta na pracy magisterskiej Czesława Wolskiego, napisanej w 1982 roku pod kierunkiem prof. dr. hab. Klemensa Trzebiatowskiego na temat „Rozwój Gimnazjum Klasycznego, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie w latach 1920-1939 oraz ich wpływ na środowisko”. Praca ta, uzupełniona o najnowszą literaturę przedmiotu, w pełni zasługuje na publikację. Okres po 1945 roku opracowano głównie na podstawie kronik szkolnych, protokolarzy rad pedagogicznych oraz artykułów prasowych. Wiele interesujących informacji odnaleziono również w opublikowanych wspomnieniach dyrektorów i nauczycieli kościerskiego Liceum: Bronisławy Niedzielskiej, dr. Jerzego Knyby oraz Mieczysława Charszli.
Indeks : 590 9788392612452
Opis:
Specyficzne kody :
Książka Władysława Łęgi zawiera bezcenny dla współczesnych badaczy i regionalistów materiał, który ocalił od zapomnienia obraz dawnego Powiśla, z jego charakterystyczną oraz unikatową kulturą materialną i niematerialną. Prezentuje nieistniejący już świat dawnych mieszkańców tego regionu, ich życie codzienne oraz świąteczne zwyczaje, pokazuje ich domostwa, warsztaty pracy oraz to, jak się zachowywali, wypełniając codzienne obowiązki, i jak spędzali czas wolny.
W ciągu 65 lat istnienia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na jegoczele stało dwanaście osób o bardzo zróżnicowanych biografiach.Wśród nich była tylko jedna kobieta – Izabella Trojanowska, którejprzyszło przewodniczyć Zrzeszeniu w ciekawych i trudnych latach1980–1983.
ZESTAW zawiera 3 obrzerne tomy:
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Monografia
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 1
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 2
O Sominach opowiada niedawno wydana przez Wydawnictwo Nowator w Kartuzach książka Wiktora Schroedera "Dzieje Somin: opowieść z pogranicza" .