Orkiestra Begama i moje życie (Kościerzyna)

38,10 zł
Cena nie uległa zmianie

Książka zawiera historię Żeńskiej (później Młodzieżowej) Orkiestry Dętej "Begama", działającej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie, opowiedzianą przez jej założyciela i wieloletniego dyrygenta Antoniego Wenckiego oraz poprzez wspomnienia instrumentalistek, z zarysem podstawowej wiedzy o muzyce, na tle wydarzeń w mieście, regionie i kraju, poczynając od 1976 roku.

 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Ze wstępu:

 

„Wspomnienia, które przekazuję szanownym Czytelnikom, są żywą historią środowiska kościerskiego. To tu, na ziemi kościerskiej, na bazie początkowego zespołu muzycznego wyrosła „Begama” — Młodzieżowa Orkiestra Dęta Powiatowego Zespołu Szkół nr i w Kościerzynie, popularnego Ekonomika. Zapisała się ona na kartach życia kulturalnego w mieście, w którym nie było ważniejszego wydarzenia bez udziału tej Orkiestry. Zakorzeniła się również w krajobrazie kulturalnym i społecznym powiatu kościerskiego, województwa gdańskiego (pomorskiego) i kraju. Publikację tę oddaję do rąk Czytelników w 37. rocznicę powołania „Begamy”, ale obejmuje okres jej 30-letniej działalności w sferze muzycznej, pod moja batutą. Formalnie akt ten dokonał się we wrześniu 1976 roku i był efektem woli entuzjastów, działających w tym środowisku w korzystnej atmosferze. Oto z około 1500 dziewcząt, które poddały się urokowi trąbek, puzonów, saksofonów, basów i narzuconej dyscyplinie — wytrzymało okres 30-letniej działalności około 1000 dziewcząt. Można więc powiedzieć, że Orkiestra powstała na żyznej ziemi kościerskiej i wydała przez dziesiątki lat wspaniałe owoce w powszechnej kulturze. Niniejsza książka przedstawia najistotniejsze informacje o Orkiestrze, jej trudnych początkach, rozwoju i rozkwicie. Obejmuje podstawową wiedzę o muzyce i jej znaczeniu oraz nieco historii Orkiestr. Nie zabrakło w niej najświeższych wiadomości o wykorzystaniu muzyki w lecznictwie w tzw. terapii muzycznej, stosowanej w świecie. Do pisania wspomnień posłużyła mi dokumentacja Orkiestry, obrazująca jej dzieje — publikacje z odbytych jej jubileuszy oraz kroniki szkolne, obejmujące ważne informacje i zdjęcia z ważniejszych wydarzeń szkoły, potwierdzających działalność Orkiestry. Przedstawiam w niej też swoje korzenie rodzinne — muzyczne, okres wspinania się po wiedzę muzyczną, a także czas, który poświęcałem Orkiestrze. Nie omijam spraw trudnych w tej przestrzeni czasowej — jako cienie i blaski w działalności Orkiestry. Uzupełnienie informacji, które nie znalazły się w treści prowadzonych wywodów, można odnaleźć w aneksie w formie załączników — wykazów, plakatów, dyplomów, wyróżnień. Dla poszerzenia, rozwikłania lub zaakcentowania opisanych wydarzeń przedstawiam jako uzupełnienie ich treści — w formie pisanej wierszem. Moim marzeniem w życiu było nauczyć się grać, odległe od marzeń — grać w zespole. Nigdy nie myślałem, że będę uczył grać, a w ogóle prowadził orkiestrę i z nią publicznie koncertował. Muzyka w życiu człowieka jest nie tytko rozrywką, ale stanowi poważny czynnik wychowania estetycznego, dlatego powierzenie mi jej prowadzenia traktowałem jako służbę. Była ona dla mnie nie tylko przyjemnością, ale zaszczytem. Jestem z niej dumny.”

Antoni Wencki

 

Indeks : 588 978-83-61508-68-7

Opis:

Wydawca:
Wydawnictwo Jasne
Format:
17x24cm
Język:
polski
Liczba stron:
366
Oprawa:
twarda
Miejsce i rok wydania:
2014

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii

Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.

Józef Borzyszkowski

Cena 56,19 zł
Czarownice z Pomorza i Prus
  • Obecnie brak na stanie
Czarownice z Pomorza i Prus

O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem. 

Cena 46,67 zł
Emigracja kaszubska w Stanach Zjednoczonych....

Przygotowana tutaj praca prezentuje artykuły kaszubskiego, polskiego i amerykańskiego środowiska badaczy tematyki emigracyjnej. Jest to przykład współpracy naukowej na poziomie akademickim oraz instytucjonalnym, nawiązujący do podejmowanych wcześniej prac różnych autorów polsko i anglojęzycznych. Niniejsza praca jest swego typu kontynuacją wieloautorskiej pracy monograficznej Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki, wydanej przez Akademię Pomorską w Słupsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (Słupsk-Wejherowo 2020). Tym razem staramy się wszakże zaprezentować artykuły w dwóch wersjach językowych (polska i angielska), aby ułatwić percepcję jakże ciekawej problematyki.

Cena 46,67 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio