Kwanty gdańskiego czasu
Kwanty gdańskiego czasu to opowieść o miejscu i ludziach, ale przede wszystkim o lokalnej historii. Jej zbiorowym bohaterem jest Gdańsk ze swoimi pogmatwanymi XX-wiecznymi dziejami.
Książka jest debiutem literackim. Autor – Sylwester Skrzypczak (1947) wychował się i spędził młodość w Gdańsku, gdzie ukończył także Politechnikę Gdańską. Choć od lat mieszka w Łodzi regularnie odwiedza Gdańsk. Miasto nad Motławą jest dla niego wyjątkowo inspirujące. Po wydaniu latem ub. r. „Kwantów gdań-skiego czasu” pracuje już nad nową „gdańską” powieścią.
Fabuła powieści przed-stawiona jest w formie wspomnień głównego protagonisty, jednak nie są one prezentowane chronologicznie, a rozrzucone swobodnie na planie jego życia. Pretekstem do ich snucia są spotkania z innymi ludźmi, a czasami to właśnie oni dopowiadają swoje historie, by wzbogacić pieczołowicie malowaną przez narratora panoramę losu. Od czytelnika zależy, czy zajmie się porządkowaniem tego pozornego chaosu, czy pozwoli się prowadzić opowieści. Jej walorami są zaś z jednej strony krytyczny stosunek bohatera do wielu istotnych z punktu widzenia teraźniejszości wydarzeń i ich uczestników, a z drugiej opis miejsc, które znikają, lub całkowicie już odeszły, z przestrzeni miasta.
Spis treści
ODNAJDOWANIE
MOCKE
DAWID ANTONIUS
POD KASZTANAMI
PANI GERSON
SPOTKANIA
ROZMOWY POD NEPTUNEM
GERARD
MIRAŻE UCZCIWOŚCI
AKSJOLOGIA
CZAS
PO LEWEJ STRONIE
RACHUNEK SUMIENIA 1968
DANIEL
PANI STANISŁAWA
24 GODZINY ZWYCZAJNEJ DOBY
ALEXANDER
POWROTY
NEC TEMERE, NEC TIMIDE
Zobacz także
-
Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w GdańskuCena 28,57 zł
-
Anioł z trąbką i inne opowiadania. Gdańskie...Cena 23,81 zł
-
Gdańsk. Przewodnik literackiCena 36,19 zł
-
Gduńsk. Basniowô stolëca Kaszub (Gdąńsk....Cena 37,14 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Drugie wydanie pierwszego tomu serii (poprawione i uzupełnione, m.in. o indeks geograficzny) przedstawiającej historię Kaszubów na tle historii całego Pomorza. Nowoczesne ujęcie tematu pióra nestora polskiej historiografii dostarczyło czytelnikom interesujące i wciągające opracowanie dziejów kaszubskiego średniowiecza.
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Książka zawiera cenne i udokumentowane świadectwa ludzi wysiedlonych z Pomorza i Kaszub na ziemię łosicką na Podlasiu.
Przewodnik powstał z myślą o tych, którzy pragną stanąć przy mogiłach w większości nieznanych z imienia i nazwiska ofiar, złożyć wiązankę kwiatów czy zapalić znicz, a także o osobach, stowarzyszeniach, instytucjach i samorządach, które włączają się w utrwalanie pamięci o męczennikach Marszu Śmierci.