Więźniowie policyjni w KL STUTTHOF (w świetle dokumentów i relacji)
W I części, mającej charakter opracowania naukowego, przedstawiono ogólne kwestie związane z osadzaniem w niemieckich obozach koncentracyjnych więźniów w ramach instytucji aresztu ochronnego, omówiono kategorie więźniów obozu, podobieństwa i różnice występujące w różnych obozach koncentracyjnych. W poszczególnych rozdziałach omówiono więźniów policyjnych z takich organizacji jak Armia Krajowa, Szare Szeregi, Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" czy Polska Armia Powstania.
W II części zamieszczony jest wykaz więźniów policyjnych osadzonych w KL Stutthof. Wykazowi nadano formę tabeli zawierającej 10 kolumn, obejmujących następujące dane: numer więźnia, nazwisko, imię, data urodzenia, adres, kategoria więźnia, jednostka kierująca, dzień osadzenia, przynależność państwowa, uwagi.
Fragment wstępu do książki: " Autor zdecydował się na raczej analityczne ujęcie różnych kwestii dotyczących więźniów policyjnych, uznając, że zbyt wcześnie jest na opracowanie o monograficznym charakterze. Są bowiem problemy, które udało się dość dobrze przeanalizować, ale występują także takie, o których nasza wiedza jest bardzo fragmentaryczna i zbyt powierzchowna. W związku z tym autor starał się tu bardziej szczegółowo analizować zachowane dokumenty. Przede wszystkim zdecydował się on na zamieszczenie wielu cytatów, zarówno z dokumentów, jak i z powojennych przekazów, głównie relacji i wspomnień byłych więźniów policyjnych z obozu koncentracyjnego Stutthof. Zostało to wyraźnie zasygnalizowane w podtytule książki. Korzystający z niej będą mieli możliwość zapoznania się zarówno z zapisami znajdującymi się w dokumentach obozowych, sporządzonymi w języku niemieckim, które zostały przetłumaczone na język polski, jak też z bardzo osobistymi i emocjonalnymi relacjami czy wspomnieniami byłych więźniów policyjnych obozu koncentracyjnego Stutthof."
Indeks : 019 978-83-958670-6-4
Opis:
- Oprawa:
- miękka
- Wydawca:
- Muzeum Stutthof w Sztutowie
- Format:
- 17x24cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 472
- Miejsce i rok wydania:
- Sztutowo 2021
Specyficzne kody :
Zobacz także
-
Nieustraszeni 66. Kaszubski Pułk Piechoty im....Cena 57,14 zł
-
Śladami Marszu Śmierci więźniów KL StutthofCena 28,48 zł
-
Wspomnienia kaszubskie i polskieCena 28,57 zł
-
Wspomnienia z obozu w Stutthofie i Potulicach...Cena 23,81 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Kczewo. Szkic do dziejów miejscowości do 1989 roku - publikacja dotycząca dziejów Kczewa - kaszubskiej wsi w gminie Przodkowo (powiat kartuski) autorstwa Barbary Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, od wielu lat mieszkanki tej miejscowości.
Wyjątkowe miasto, jakim jest Gdańsk, ponownie oglądamy okiem Andrzeja Januszajtisa. Tym razem autor poświęcił sporo miejsca historii „mniej oczywistych” dzielnic, takich jak Chełm, Siedlce czy Orunia. Nie zabraknie też wizyt w różnych zakątkach Śródmieścia, a także w kilku krajach europejskich, między innymi we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.
Książka jest pokłosiem konferencji „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”, która odbyła się w Wejherowie w dniach 1–3 września 2019 roku.
Wygłoszone na niej referaty są podstawą tekstów publikacji. Dotyczą one kilku obszarów. Pierwszy stanowi polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec i metody jej prowadzenia, drugi – płaszczyzna regionalna, sytuacja na Pomorzu w pierwszych miesiącach okupacji, trzeci – historia wybranych miejsc masowych zbrodni na Pomorzu, w tym pokazanie najnowszego stanu badań, czwarty – pamięć o zbrodni w Lasach Piaśnickich i znaczenie powstającego Muzeum Piaśnickiego.
Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.