• Obecnie brak na stanie

Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939

45,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Książka jest pokłosiem konferencji „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”, która odbyła się w Wejherowie w dniach 1–3 września 2019 roku.

Wygłoszone na niej referaty są podstawą tekstów publikacji. Dotyczą one kilku obszarów. Pierwszy stanowi polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec i metody jej prowadzenia, drugi – płaszczyzna regionalna, sytuacja na Pomorzu w pierwszych miesiącach okupacji, trzeci – historia wybranych miejsc masowych zbrodni na Pomorzu, w tym pokazanie najnowszego stanu badań, czwarty – pamięć o zbrodni w Lasach Piaśnickich i znaczenie powstającego Muzeum Piaśnickiego.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Krwawa pomorska jesień i zbrodnia pomorska to dwa terminy używane na określenie niemieckiej polityki okupacyjnej na Pomorzu jesienią 1939 roku i akcji eksterminacji polskiej warstwy przywódczej. Liczba ofiar – zarówno na Pomorzu, jak i na zachodnich ziemiach Polski, bo akcja ta miała szerszy zasięg – nadal pozostaje przedmiotem kontrowersji, zazwyczaj przyjmuje się, że w pierwszej fazie wojny zamordowano około 30 tys. osób na Pomorzu, 10 tys. w Wielkopolsce oraz 2 tys. na Górnym Śląsku. W zbrodniach tych uczestniczyły zarówno niemieckie formacje Einsatzgruppen, jak i członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce – Selbstschutz, sąsiedzi zabijanych. Równocześnie mordowano inne grupy ofiar, z których najwięcej wiemy o psychicznie chorych.

Indeks : 043 978-83-66340-65-7

Opis:

Format:
14 x 23 cm
Liczba stron:
624
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Instytut Pileckiego
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2022

Specyficzne kody :

Produkty w tej samej kategorii:

Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej
  • Wyprzedaż!
  • -40,00 zł
Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej

3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili  Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie. 

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 70,00 zł -40,00 zł Cena 30,00 zł
Kczewo. Szkic do dziejów miejscowości do 1989 roku
  • Obecnie brak na stanie
Kczewo. Szkic do dziejów miejscowości do 1989 roku

Kczewo. Szkic do dziejów miejscowości do 1989 roku - publikacja dotycząca dziejów Kczewa - kaszubskiej wsi w gminie Przodkowo (powiat kartuski) autorstwa Barbary Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, od wielu lat mieszkanki tej miejscowości.

Cena 59,00 zł
Pogranicza. Stara Kiszewa
  • Obecnie brak na stanie
Pogranicza. Stara Kiszewa

Pogranicza. Stara Kiszewa to książka pokazująca ciekawą i wielowymiarową historię Polaków i Niemców zamieszkujących tereny narodowościowego i etnokulturowego (kaszubsko-kociewskiego) pogranicza gminy Stara Kiszewa, która w XX wieku była rejonem zmieniającego się panowania niemieckiego i polskiego.

 

Cena 29,00 zł
inotnA : żywa historia podporucznika Antoniego...

Zamysł wydania książki poświęconej wybitnemu mieszkańcowi Kościerzyny. "Inotna" to pseudomin Antoniego Przytarskiego. 

Wspomnienia Pana Antoniego ukazywały się w kilku odcinkach, w regionalnej gazecie "Życie Kaszub" jako "Żywa historia podporucznika Antoniego Przytarskiego".

Cena 25,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio