- Obecnie brak na stanie

Drugie wydanie pierwszego tomu serii (poprawione i uzupełnione, m.in. o indeks geograficzny) przedstawiającej historię Kaszubów na tle historii całego Pomorza. Nowoczesne ujęcie tematu pióra nestora polskiej historiografii dostarczyło czytelnikom interesujące i wciągające opracowanie dziejów kaszubskiego średniowiecza.
Pierwszy tom z planowanej serii przedstawiającej historię Kaszubów na tle historii całego Pomorza. Nowoczesne ujęcie tematu pióra nestora polskiej historiografii dostarczyło czytelnikom interesujące i wciągające opracowanie dziejów kaszubskiego średniowiecza.
Rozdzielenie części narracyjnej od erudycyjnej pozwala na łatwą lekturę tego jak najbardziej naukowego dzieła. Autor wychodząc od głębokiego średniowiecza przedstawia historię mieszkańców Pomorza-Kaszubów. Próbuje odpowiedzieć na pytanie skąd przybyli, jak żyli i jakie wydarzenia spowodowały, że przestali być jedynymi mieszkańcami Pomorza.
Laureat Konkursu Literackiego im. Jana Drzeżdżona z 2002 roku publikuje pierwszy własny tom opowiadań w języku kaszubskim. Jego redakcji i korekty językowej podjął się profesor Jerzy Treder.
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
Tekst oryginalny sprawdzony z rękopisem Autora
Biblioteka Pisarzy Kaszubskich t. 5
Wstęp: Józef Borzyszkowski, Adela Kuik-Kalinowska, Jerzy Treder
Opracowanie i przypisy: Jerzy Treder
Wspomnienia kaszubskich Sybiraków - Książka jest żywym świadectwem gehenny Kaszubów zesłanych na Sybir.
Takiego przewodnika po Kaszubach jeszcze nie było. Licząca blisko 500 stron publikacja to turystyczne kompendium prezentujące ponad 700 miejscowości położonych w centralnej i zachodniej części województwa pomorskiego – od podusteckich Zaleskich i leżącego nad Gwdą niewielkiego Domyśla po Łąg, do którego przyznają się też Borowiacy oraz podgdańskich Kłodawy i Rusocina.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.
Zbiór prac olsztyńskiego historyka, zawierający 19 tekstów z różnych lat.