

Czy odgadniesz chronologiczną kolejność ważnych i ciekawych wydarzeń z historii Polski i Kaszub?
Specjalne wydanie bestsellerowej gry z KASZUBSKIM dodatkiem!
„Timeline: Polska – Kaszuby” to 10-kartowy zestaw dodatkowy do głównej karcianki „Timeline:Polska”, należącej do bestsellerowej serii gier. „Timeline” to gra, która na całym świecie doczekała się już wielu różnych edycji („Historia”, „Wynalazki”, „Ameryka”, „Nauka i odkrycia”, „Muzyka i Kino” czy „Zwierzęta” to tylko niektóre z propozycji).
Wydawnictwo Rebel postanowiło zaczerpnąć z naszej własnej historii i zaproponowało polskim graczom karty prezentujące wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny. Ten ruch był strzałem w dziesiątkę, co potwierdzają wysokie oceny gry, jej pozytywne recenzje oraz ilość sprzedanych egzemplarzy, która utrzymuje ten produkt na liście bestsellerów sklepu.
„Timeline: Polska – Kaszuby”, który powstał z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezentuje natomiast ważne dla kaszubskiej tożsamości oraz regionu pomorskiego wydarzenia. Każda z kart (tak samo jak ma to miejsce w podstawce) jest dwustronna, jednak w odróżnieniu od pierwowzoru jedna z stron ma zapisaną nazwę wydarzenia w języku kaszubskim.
Zasady gry:
Jest to prosta gra, której zasady można wyjaśnić w dwie minuty. Każdy z uczestników zabawy otrzymuje pewną ilość kart (od 4 do 6). Pozostałe karty tworzą talię, którą kładzie się w zasięgu wszystkich uczestników zabawy. Następnie na środek stołu wykłada się kartę z odsłoniętą datą. Jest to nasz punkt odniesienia, względem którego będziemy rozkładali karty na osi czasu. Po kolei każdy z graczy musi określić, które z jego kart umiejscowić przed, a które po rzeczy zilustrowanej na karcie stanowiącej punkt odniesienia. Te zdarzenia, które rozegrały się wcześniej kładziemy na lewo, a te późniejsze na prawo – właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby wszyscy otrzymali swoje karty stroną nie zawierającą daty. Z każdą kolejną kartą wyłożoną na środek stołu gra staje się coraz trudniejsza. Kiedy bowiem obok karty „Chrzest Polski” (966) i „Zjazd gnieźnieński” (1000) pojawi się karta „Pierwsze zdanie napisane w języku Polskim” będziemy musieli zdecydować, czy umieścić ja na lewo, na prawo, czy po środku obydwu kart. Kiedy gracz ułoży kartę w złym miejscu jest zmuszony odrzucić ją i wziąć ze stosu pozostałych kart nową. Gra przeznaczona jest do użytku w gronie od dwóch do ośmiu osób. Poszczególne tury rozgrywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a całą zabawę rozpoczyna najmłodszy z graczy. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart.
Zasady gry na YouTube: https://bit.ly/2WEL7bx
Timeline to idealny sposób na naukę przez zabawę. Gracze nawet nie zorientują się, jak wiele zostanie im w głowach już po pierwszej, krótkiej rozgrywce. Gra jest idealnym narzędziem do wykorzystania przy nauce historii, ale też świetnym sposobem na integrację grupy.
Zawartość pudełka:
Werónka w przedszkòlu to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, którą mama po raz pierwszy zabrała do przedszkola. W pokonaniu strachu i tęsknoty pomaga jej tajemnicze zwierzątko.
Książka w sposób humorystyczny opowiada o życiu codziennym małej dziewczynki, tytułowej Mariolki i jej przygodach w bajkowej krainie jej fantazji.
Doskonała pomoc dydaktyczna w nauce języka kaszubskiego, szczególnie I etapu edukacyjnego.
Pozycja z audiobookiem, czyta Magdalena Kropidłowska
„Bycio Herbu Kasztan Na Gochach” to już trzecia dwujęzyczna publikacja z serii przygód nieco roztrzepanego cudaka. Tym razem Kasztanek na chwilę opuszcza Bytów. Chcąc poszerzyć swoje horyzonty, udaje się w podróż do zaprzyjaźnionej gminy Lipnica.
W książeczce znajdziecie podstawowe informacje o kilkunastu bohaterkach i bohaterach kaszubskich książek dla dzieci (oraz o Remusie, który według nas też może być interesującą postacią dla najmłodszych czytelników). Możecie się dowiedzieć m.in., jak wyglądają, co lubią i jak się ubierają, a przy okazji poznacie kaszubskie słowa, wyrażenia i zwroty.
Precyzyjnie ręcznie wykonana z wysokogatunkowej wełny. Tradycyjne techniki szycia.
Pomorskie Betlejem
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.