- Obecnie brak na stanie

Słowińsczé tekstë zapisane przez badacza kaszubszczyzny Friedricha Lorentza (1870-1937) są ciekawym świadectwem kultury literackiej ludu kaszubskiego, żyjącego na Pomorzu Środkowym w okolicy Łeby i Lęborka, określanych Słowińcami. Dzięki pracy Lorentza wiele wiadomości o tej grupie utrwalonych w podaniach, pieśniach i przysłowiach - została ocalona i dzięki pracy kolejnych pokoleń badaczy kaszubszczyzny i będzie znana szerszemu gronu czytelników.
Indeks : 599 9788363940140
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama (Ucz się języka z kaszubskimi nutami)to najnowsza publikacja edukacyjna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autorzy - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach.
Kolejny tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich.
Bestiariusz pomorski to bogato ilustrowana publikacja prezentująca nadprzyrodzonych bohaterach pomorskich wierzeń i legend. Pojawiające się tu opisy bóstw oraz innych magicznych istot wywodzą się zarówno z przekazów utrwalonych w tradycji ludowej, jak i przetworzonych w tekstach kultury XIX i XX wieku.
Książka stanowi słowo wstępne do pięcioletniego projektu tłumaczenia Pięcioksięgu z języka oryginału (hebrajskiego) na język kaszubski.
Jest to kolejna dwujęzyczna pozycja z serii Vademecum, wydawana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski. 2
"Pasaże kaszubskie" składają się z recenzji, omówień i charakterystyk dotyczących współczesnej literatury kaszubskojęzycznej polskojęzycznej okresu 2014-2019, sformułowanych w ciągu ostatnich trzech lat z perspektywy literaturoznawstwa oraz z charakterystyk życia środowiska teatralnego, plastycznego i akademickiego.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
UWAGA słownik powystawowy, może być porysowany, rogi zagniecone itp
Literatura Kaszubska jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.