

Zbiór 80 wierszy dla dzieci pt. „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke stanowi bogate źródło do pracy edukacyjnej, jak też służyć może młodym recytatorom podczas konkursów „Rodnô Mòwa”, czy „Bë nie zabëc mòwë starków”.
Zbiór 80 wierszy dla dzieci pt. „Czë mùcha mô jãzëk” Tomasza Fopke stanowi bogate źródło do pracy edukacyjnej, jak też służyć może młodym recytatorom podczas konkursów „Rodnô Mòwa”, czy „Bë nie zabëc mòwë starków”. Wiersze mają różnorodną tematykę i adresowane są do dzieci od trzeciego roku życia. Przy wyborze utworów autor skorzystał z konsultacji nauczycieli-kaszubistów pracujących w różnych części Kaszub. Do części zamieszczonych w tomiku tekstów – powstały melodie, które wraz z tłumaczeniami na polski, nagraniem wymowy oraz z podkładami muzycznymi znaleźć można na stronie autora www.fopke.pl. Zbiór jest pięknie ilustrowany. Wydawcą jest Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Całości dopełnia płytka-audiobook, gdzie autor czyta swoje wiersze.
"Twórczość kaszubska" - 11 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich w opracowaniu Marka Cybulskiego i Daniela Kalinowskiego. Książka przybliża utwory prozatorskie i poetyckie Jana Drzeżdżona.
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jana Brzechwy w tłumaczeniu na język kaszubski Tomasza Fopke z ilustracjami Jarosława Wróbla.
Publikacja jest zaktualizowanym i opracowanym zgodnie ze współczesną normą wydaniem Słownika Stefana Ramułta. Pracę nad uwspółcześnieniem Słownika w roku 2011 koordynował prof. Jerzy Treder. Książka zawiera blisko 20 tys. słów kaszubskich i ich tłumaczenie na język polski. Jest to słownik kaszubsko-polski.
(płyta CD) Świetna pomoc w nauczaniu języka kaszubskiego, 16 piosenek w języku kaszubskim dla dzieci i młodzieży. W realizacji płyty udział wzięli uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.
W książeczce znajdziecie podstawowe informacje o kilkunastu bohaterkach i bohaterach kaszubskich książek dla dzieci (oraz o Remusie, który według nas też może być interesującą postacią dla najmłodszych czytelników). Możecie się dowiedzieć m.in., jak wyglądają, co lubią i jak się ubierają, a przy okazji poznacie kaszubskie słowa, wyrażenia i zwroty.
Werónka nad mòrzã to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która wyjeżdża na wakacje nad morze.
Tworzy ją cykl 10 legend dziejących się na Pomorzu i w Krainie Kaszub. Ukazują przygody Białego Dzika i jego dziczej drużyny przez więcej niż dziesięć stuleci, sięgając od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy.
Werónka wyrusza na wycieczkę, by podziwiać zabytki Kaszub. Zwiedza gotycką architekturę, barokowe wnętrza kościoła w Żarnowcu i spaceruje po kościerskim Rynku.