• Nowy

Pomerania 9/2023

4,76 zł
Cena nie uległa zmianie

Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Ilość

Pomerania nr 9/2023

Lipiec i sierpień tradycyjnie obfitowały w bogate wydarzenia kulturalne, z których bez wątpienia największy był tegoroczny XXIV Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach. Obchodzące w tym roku 100-lecie nadania praw miejskich Kartuzy przywitały gości 8 lipca piękną słoneczną pogodą.

W trakcie zjazdu po raz pierwszy wręczono ustanowioną w tym roku przez Zarząd Główny ZKP nagrodę Bursztynowa Klëka. Laureatem został wieloletni burmistrz Bytowa Ryszard Sylka, którego doceniono za umacnianie tożsamości oraz rozwój kultury i edukacji kaszubskiej w mieście i gminie Bytów. Choć laureat w rozmowie z „Pomeranią” (obszerny wywiad publikujmy na stronach 4-7) skromnie zaznacza, że nie odbiera tego wyróżnienia osobiście – podkreślając, że jest to owoc pracy całego bytowskiego środowiska – to zasług burmistrza Sylki w tej materii nie sposób nie docenić.

15 sierpnia swoje święto mieli również Kociewiacy. W Pelplinie odbyły się IV Walne Plachandry, które ściągnęły nad Wierzycę Kociewiaków i sympatyków z całego regionu. Jak przypomina Bogdan Wiśniewski w relacji z tego wydarzenia (strona 5), pomysł na organizowanie zjazdów Kociewiaków i przyznawanie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia zrodził się w środowisku zblewskich zrzeszeńców. Pierwsze Walne Plachandry odbyły się w 2018 roku w Piasecznie, kolejne zaś w Wirtach (2019 r.) oraz w Grucznie (2022 r.).

 

Indeks : 100

Opis:

Format:
20 x 28 cm
Język:
kaszubski, polski
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Pomerania 10/2012

Czaspismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczacej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Cena 4,76 zł
Pomerania 12/2018

Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

W dodatku STEGNA znajduje się utwór Krystyny Lewny, laureatki Kaszubskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od Morza" za rok 2018.

Cena 4,76 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio