

Na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. L. Jażdżewskiego–wypełniająca słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci”
Czytelnik otrzymuje do rąk ze wszech miar interesującą, aktualną (z uwagi na prowadzony proces beatyfikacyjny) i potrzebną książkę o życiu i dziele Biskupa Konstantyna Dominika. Bogactwo tekstów źródłowych, przekazów ustnych, ilustracji i fotografii oraz nader przystępny język opracowania czynią publikację niezmiernie atrakcyjną. (…). Należy to uznać za cenny walor opracowania, które może przyczynić się do zwiększenia świadomości historycznej i narodowej (patriotycznej i eklezjalnej) współczesnych mieszkańców Pomorza. (…) Publikacja ks. Jażdżewskiego jest wartościowym przyczynkiem do dokumentowania historii Kościoła w trudnym okresie dziejów (…). Autor nie pozostaje na pozycji biernego obserwatora i komentatora historii, ale przyjmuje postawę aksjologicznie zaangażowaną, przez co książka niesie głębokie przesłanie, a zatem ma również charakter kerygmatyczny.
Ks. Leszek Jażdżewski urodził się 19 lutego 1967 r. w Gdańsku. Dzieciństwo spędził w Kornem (parafia pod wezwaniem św. Trójcy w Kościerzynie). Sprawuje posługę duszpasterską w parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku. Jest autorem następujących książek: Historia wsi Korne (2005 r.), Collegium Leoninum 1872-1957. Kuźnia kaszubskiej inteligencji (2006 r.), Historia parafii pw. św. Leona Wielkiego w Wejherowie (2007 r.), Pielgrzymki kościerskie na Kalwarię Wejherowską (2008 r.), Osiem wieków parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie 1210-2010 (2010 r.), Krzyże i kapliczki na terenie gminy Kościerzyna (2010 r.), Byłem i Jestem z wami. 25 lat obecności Jana Pawła II na Zaspie (2012 r.), Historia parafii pw. św. Mikołaja w Niedamowie (2012 r.), Nekropolia męczenników II wojny światowej. Historia cmentarza na Zaspie (2012 r.), Prócz działalności naukowej sprawuje posługę duszpasterza środowisk kaszubskich.
Tom Pro memoria Stanisław Pestka powstał aby uczcić dokonania , podziękować oraz utwierdzić w przekonaniu , iż jego działalność i twórczość bardzo wiele znaczą, nie tylko dla całej Społeczności Zrzeszonej. Bez wątpienia , w niniejszym tomie ,najciekawsze są Dzienniki Stanisława Pestki.
Zbór artykułów poświeconych księdzu biskupowi Konstantemu Dominikowi.
zebrał i opracował J. Borzyszkowski
Flaga kaszubska swe kolory wzięła od kaszubskiego herbu – czarnego gryfa w koronie na złotym tle. Zgodnie z zasadami heraldyki przekłada się to na czarno-złotą (żółtą) flagę z dwoma jednakowymi, poziomymi pasami, gdzie barwa godła daje barwę górnej połowie, a barwa pola – połowie dolnej.
zebrał i opracowal, wstępem i przypisami opatrzył J. Borzyszkowski
100 lat Władysławy Gołąbek z Pryczkowskich
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.