
W krôjnie kaszëbsczich brawãdów (W krainie...
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Odkrywany bohater kaszubskiej drogi do niepodległości - ogłoszony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie PATRONEM ROKU 2018
Ten wybitny przedstawiciel kaszubskiej drogi do niepodległości Polski, w przeciwieństwie do Majkowskiego czy Wryczy, nie kreował się na bohatera, nie zabiegał o uznanie czy zaszczyty i nie budował swojej legendy za życia. (...)
Rok 2018 - ogłoszony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie rokiem doktora Franciszka Kręckiego - kieruje naszą uwagę ku jego osobie i prowokuje do poszukiwania śladów jego wielorakiej działalności. Wraz z poznawaniem kolejnych faktów z życia Kręckiego rodzi się spostrzeżenie, że prezentacja jego postawy życiowej i dokonań jako współtwórcy ruchu kaszubskiego może być argumentem w wielu współcześnie toczonych dyskusjach o roli Kaszubów w historii Gdańska i Pomorza I połowy XX wieku.
Łukasz Grzędzicki
Indeks : 013 978-83-62137-82-4
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
Wiersze dla dzieci Stanisława Jankego są od wielu lat chętnie czytane przez najmłodszych, recytowane podczas konkursów „Rodnô Mòwa” i przy innych okazjach. Poeta potrafił w nich dotrzeć do dziecięcej wyobraźni, opisać codzienne sprawy, które dla kilkulatków są „najważniejsze na świecie”, a wielu dorosłych w ogóle ich nie zauważa.
Do książki dołączony jest audiobook
Prezentowana publikacja stanowi plon wydarzeń z roku 2016, kiedy to w Sianowie i na Kaszubach obchodzono 50-lecie koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Należy stwierdzić, że redaktorowi udało się w książce połączyć artykuły naukowe z esejami i komunikatami, mającymi w dużej mierze charakter wspomnieniowy, a materiał zebrany w książce potwierdza znaczenie Sanktuarium w Sianowie dla kaszubskiej tożsamości religijnej. Sądzę, że książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie związanych z Kaszubami i w ten sposób w większym stopniu spopularyzować Sianowo i jego Sanktuarium także poza Kaszubami.
dr hab. Karol Polejowski
zebrał i opracował Józef Borzyszkowski
Dzieło przedstawia sylwetkę i życie dostojnika z Kaszub, ze szczególnym uwzględnieniem jego 20-letniej posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Nie zabrakło w nim wspomnień z okresu dzieciństwa i młodości spędzonych na Pomorzu.
Tom Pro memoria Stanisław Pestka powstał aby uczcić dokonania , podziękować oraz utwierdzić w przekonaniu , iż jego działalność i twórczość bardzo wiele znaczą, nie tylko dla całej Społeczności Zrzeszonej. Bez wątpienia , w niniejszym tomie ,najciekawsze są Dzienniki Stanisława Pestki.
Vademecum kaszubskie Przyroda na Kaszubach to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum.