• Obecnie brak na stanie
  • Mściwoj II (1224–1294) książę wschodniopomorski (gdański)

Mściwoj II (1224–1294) książę wschodniopomorski (gdański)

70,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie
Ilość
Obecnie brak na stanie

Mściwoj II był ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Sobiesławowiców, rządzącej w XIII wieku na Pomorzu Wschodnim. Ten syn wojowniczego księcia Świętopełka, pod wpływem kilkuletniego pobytu jako zakładnik u Krzyżaków zmienił ojcowski sposób uprawiania polityki. Pierwszeństwo oddał bowiem działaniom dyplomatycznym, przez co w historiografii przydawano mu często epitety księcia niewojowniczego i dopuszczającego się niezrozumiałych matactw politycznych. Prezentowana monografia wydobywa odmienny, bardziej zbliżony do prawdy obraz Mściwoja II. Władcy sięgającego po miecz w ostateczności i wytrawnego dyplomaty, którego zakulisowe działania, w większości nie-pozostawiające źródłowych śladów, powodowały irytację wielu historyków, niemogących przeniknąć jego misternych gier. Karierę samodzielnego władcy rozpoczynał on jako jeden z czterech książąt rządzących w lokalnych władztwach na Pomorzu Wschodnim, umierając zaś był już wschodniopomorskim jedynowładcą. Musiał wprawdzie zawrzeć z Krzyżakami układ, oddający w ich ręce głównie niewielką, lecz strategicznie ważną ziemię gniewską, jednakże na prawie 25 lat zapewnił swoim poddanym spokojną egzystencję, bez wrogich najazdów i zniszczeń. Otaczał się miejscowym rycerstwem, którego wyższe kręgi osiągnęły duży wpływ na kierunki realizowanej przez niego polityki. Z wielką rezerwą, graniczącą z niechęcią, odnosił się z kolei do warstw mieszczańskich, niemieckiego przecież pochodzenia. Charakteryzował się też upodobaniem do płci niewieściej i doczekał się córek, nie mając zaś męskiego dziedzica, księstwo przekazał młodemu Przemysłowi II, swojemu — jak go określał — „syneczkowi”. Dzięki temu, w pół roku po śmierci Mściwoja II, dysponujący rodzinną Wielkopolską i przejętym już Pomorzem Wschodnim Przemysł II, przez swoją koronację odnowił Królestwo Polskie. 

Indeks : 152 978-83-7181-942-1

Opis:

Format:
17x24cm
Język:
polski
Liczba stron:
449
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Wydawnictwo DiG
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Biskup Konstantyn Dominik. Nadzwyczajnie zwyczajny
  • Obecnie brak na stanie
Biskup Konstantyn Dominik. Nadzwyczajnie zwyczajny

Referaty wygłoszone 7 listopada 2020 r. na konferencji popularnonaukowej Biskup Konstantyn Dominik  nadzwyczajnie zwyczajny zorganizowanej przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie oraz Bibliotekę Diecezjalną im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie

Cena 29,00 zł
Ksiądz Biskup Konstanty Dominik. Życie i pamięć...
  • Obecnie brak na stanie
Ksiądz Biskup Konstanty Dominik. Życie i pamięć...

Na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. L. Jażdżewskiego–wypełniająca słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci” 

Cena 34,90 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio