- -15,00 zł

zebrał i opracował Józef Borzyszkowski
Tom poświęcony animatorowi kultury ludowej południowych Kaszub. Pedagog, żołnierz, tajny korespondent, hafciarz, rogownik, pasjonat i artysta, "człowiek, w którego zagorzałym zbieractwie chodziło o gromadzenie nie tylko zabytków kaszubskiej kultury materialnej, lecz także duchowej". Właściciel wielu medali i odznaczeń, m.in. Medalu Stolema, Złotej Odznaki PTTK czy odznaki Zasłużony Działacz Kultury. Książka składa się z trzech części: W pamięci i badaniach potomnych; Fragmenty spuścizny archiwalnej Leonarda Brzezińskiego i III cz. Scenariusze lekcji przeprowadzonych w Muzeum Ziemi Zaborskiej we Wielu.
Zawiera wiele dokumentów, materiałów archiwalnych, a także zdjęć, m.in. haftów Leonarda Brzezińskiego.
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
To już piąte wydanie niezwykle popularnego vademecum, prezentującego dzieje kaszubskich i środkowopomorskich zamków oraz ich współczesność.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Zabawny komiks w języku kaszubskim o młodym małżeństwie z Warszawy. Wakacje na pierwszą rocznicę ślubu? - rodzice zawsze mają gest. Dla niego to wspomnienie z dzieciństwa, dla niej utrapienie, przecież Kaszuby to nie Karaiby.
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Więzień Stutthofu, burmistrz Wejherowa, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
"Wiemy, że każdy człowiek ma swoją historię i swoją tajemnicę. Lepiej mogłem zrozumieć późniejsze wspomnienia bohatera niniejszej opowieści - Jørgena Mogensena. On, który wracał z niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Londyn, spontanicznie dołączył do marszu protestacyjnego polskiej emigracji wojennej...
Wydany tom poświęcony został Tadeuszowi Jabłońskiemu (1919-2019) - Pawłowi Dzianiszowi: wybitnemu dziennikarzowi i publicyście, autorowi wielu esejów historycznych i portretów biograficznych, animatorowi życia kulturalnego, mistrzowi wielu pomorskich dziennikarzy.