- Obecnie brak na stanie
Swiętim turę starków. Zbiérk leżnoscowëch kôzaniów
ZKP, Gdańsk 1991, s. 71, oprawa: miękka, format: 14x20cm, język: kaszubski
zebrał i opracował Józef Borzyszkowski
Kolejny tom z serii "Pro memoria" poświęcony jednemu z wybitnych kaszubskich twórców ludowych. Pisarz i poeta, nauczyciel szkólny i działacz społeczny, Kaszub, dumny ze swojego dziedzictwa. Książka zawiera refleksje i wspomnienia przede wszystkim rodziny - syna i córki, a także wiersze i przemyślenia samego Józefa Ceynowy, który w jednym ze swoich utworów pisał: "Mowo mojô! Swiętô mowo przodków - Skowronka mie jest podniebim, (…) Jes mie też jak słońce, (…) Jes mie orzla strzébrnopiórim". Mamy tutaj także ciekawe zdjęcia, dokumenty i listy. Książka wydana w związku z przypadającą w 2005 roku setną rocznicą urodzin
J. Ceynowy.
Swiętim turę starków. Zbiérk leżnoscowëch kôzaniów
ZKP, Gdańsk 1991, s. 71, oprawa: miękka, format: 14x20cm, język: kaszubski
tłum. Tomasz Wicherkiewicz
Książka adresowana do anglojęzycznych rodaków, których potomkowie z różnych powodówopuścili Kaszuby i odnaleźli swój dom, swoje „miejsce na ziemi” w Ameryce, Australii, Nowe Zelandii, Anglii, czy w innych częściach świata.
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.
Kolejna z serii biografii najwybitniejszych działaczy i twórców kaszubskich (wcześniej J. Karnowski i A. Majkowski). Książka jest zmienioną i poprawioną wersją pracy doktorskiej.
100 lat Władysławy Gołąbek z Pryczkowskich