Pro Memoria. Zbigniew Jujka (1935-2019)
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.
Tom podzielony został na dwie części:
część I, Szkice i materiały do biografii artysty Zbigniewa Jujki – nie tylko satyryka i karykaturzysty
część II, Zbigniew Jujka i jego twórczość w pamięci przyjaciół i wielbicieli.
Zbigniew Jujka urodził się w 1935 Starym Targu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Debiutował jako rysownik - satyryk w 1953 roku w „Gazecie Zielonogórskiej”. W latach 1960-1964 publikował w "Dzienniku Bałtyckim" rysunkowym cyklem „My i oni”. Przez o ponad 30 lat był w tej gazecie redaktorem graficznym.
Od 1963, z przerwą stanie wojennym, w "Dzienniku Bałtyckim" publikował satyryczny rysunkowy cykl "Dzienniczek", komentujący najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne tygodnia. Współpracował z pismami krajowymi i zagranicznymi. Zasłynął jako autor tysięcy rysunków satyrycznych. Zajmował się też grafiką, plakatem, ilustracją książkową.
Gdańszczanom znany jest szczególnie z wydanego wspólnie z Andrzejem Januszajtisem przewodnika po mieście i zabytkach "Z uśmiechem przez Gdańsk" (1968, 2003). Współtworzył albumową antologię "III Rzeczpospolita w karykaturze".
W 1973 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, a następnie też odznaką „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”. W 2009 roku otrzymał Medal św. Wojciecha, a w 2000 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Zmarł w Gdańsku 18 listopada 2019 roku. Miał 84 lata.
Tom wydany wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Zobacz także
-
Pro Memoria. Julian Rydzkowski (1891-1978)Cena nie uległa zmianie
-
Pro Memoria. Albin Makowski (1908-1892)Cena nie uległa zmianie
-
Pro memoria Wincenty MazurkiewiczCena nie uległa zmianie
-
Pro memoria Edmund Jonas (1893-1940)Cena nie uległa zmianie
-
Pro memoria Leonard Brzeziński (1904-1984)Cena nie uległa zmianie
Produkty w tej samej kategorii:
Przygotowane z okazji Międzynarodowego Zjazdu Gdańszczan polskie tłumaczenie wspomnień Franka Meislera Zaułkami pamięci. Gdańsk - Londyn - Jaffa. Książka ukazuje się w tłumaczeniu Agaty Teperek i Andrzeja Szewczyka, w opracowaniu Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk. Opublikowana jest w serii Stegnami pomorskiego pogranicza we współpracy z Miastem Gdańsk.
zebrał i oprac. J. Borzyszkowski, przy udziale Anny Czapczyk
Na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. L. Jażdżewskiego–wypełniająca słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci”
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)