- Obecnie brak na stanie
Pro memoria Augustyn Szpręga (1896-1949)
redakcja: Józef Borzyszkowski
To już czternasta część z serii Pro memoria, która przedstawia najwybitniejsze i najbardziej zasłużone dla Pomorza sylwetki. Tym razem jest to Augustyn Szpręga, kaszubski działacz niepodległościowy, pomorski urzędnik państwowy i społecznik, pisarz borowiacki i pierwszy polski starosta Malborka po II wojnie światowej. Tom obok bogato udokumentowanego tekstu właściwego o życiu i działalności Szpręgi zawiera również uzupełnienie o trudnych i złożonych losach Pomorzan; Niemców, Kaszubów i Polaków przed i po wojnie oraz część poświęconą tylko i wyłącznie splecionym losom wybitnego "Borowiaka" i miasta Malbork.
Poza tym znajdziemy tu również przedruk pierwszego tomu powieści historyczno-obyczajowej "Borowiacy i Zaborczycy" autorstwa właśnie Augustyna Szpręgi.
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
zebrał i opracowal, wstępem i przypisami opatrzył J. Borzyszkowski
Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Wieloautorska praca monograficzna pod redakcją Daniela Kalinowskiego.
Produkty w tej samej kategorii:
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Dzieło przedstawia sylwetkę i życie dostojnika z Kaszub, ze szczególnym uwzględnieniem jego 20-letniej posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Nie zabrakło w nim wspomnień z okresu dzieciństwa i młodości spędzonych na Pomorzu.
Jest to najobszerniejsza jak dotąd publikacja opisująca dzieje słynnego, wdzydzkiego małżeństwa, które założyło pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.
Wartościowym uzupełnieniem tekstu są cenne fotografie i materiały archiwalne, w tym odnaleziona przez autora „Kronika szkolna” z Wdzydz.
Kolejna z serii biografii najwybitniejszych działaczy i twórców kaszubskich (wcześniej J. Karnowski i A. Majkowski). Książka jest zmienioną i poprawioną wersją pracy doktorskiej.