• Pro Memoria. Augustyn Szpręga (1896-1949)

Pro memoria Augustyn Szpręga (1896-1949)

25,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

redakcja: Józef Borzyszkowski

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

To już czternasta część z serii Pro memoria, która przedstawia najwybitniejsze i najbardziej zasłużone dla Pomorza sylwetki. Tym razem jest to Augustyn Szpręga, kaszubski działacz niepodległościowy, pomorski urzędnik państwowy i społecznik, pisarz borowiacki i pierwszy polski starosta Malborka po II wojnie światowej. Tom obok bogato udokumentowanego tekstu właściwego o życiu i działalności Szpręgi zawiera również uzupełnienie o trudnych i złożonych losach Pomorzan; Niemców, Kaszubów i Polaków przed i po wojnie oraz część poświęconą tylko i wyłącznie splecionym losom wybitnego "Borowiaka" i miasta Malbork.
Poza tym znajdziemy tu również przedruk pierwszego tomu powieści historyczno-obyczajowej "Borowiacy i Zaborczycy" autorstwa właśnie Augustyna Szpręgi.

Indeks : 142 978-83-89079-95-4

Opis:

Format:
14x20cm
Język:
polski
Liczba stron:
344
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2008

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii

Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.

Józef Borzyszkowski

Cena 59,99 zł
Stefan Ramułt i jego prace
  • Wyprzedaż!
  • -80%

Stefan Ramułt i jego prace

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 10,00 zł -80% Cena 2,00 zł
Dzieło Leona Heykego
  • Obecnie brak na stanie

Dzieło Leona Heykego

Niniejsze wydanie ukazuje wielopłaszczyznowy wymiar działalności Leona Heykego  i co więcej, traktuje o ważnym aspekcie kaszubskiej spuścizny literackiej okresu międzywojnia.

Cena 61,00 zł

Pro memoria Stanisław Pestka (1929-2015)

Tom Pro memoria Stanisław Pestka powstał  aby  uczcić dokonania , podziękować oraz utwierdzić w przekonaniu , iż jego działalność i twórczość bardzo wiele znaczą, nie tylko dla całej Społeczności Zrzeszonej. Bez wątpienia , w niniejszym tomie ,najciekawsze są Dzienniki Stanisława Pestki.

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 35,00 zł -20,00 zł Cena 15,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio