Pomorzaki na ziemi łosickiej w latach 1939-1945

60,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Książka zawiera cenne i udokumentowane świadectwa ludzi wysiedlonych z Pomorza i Kaszub na ziemię łosicką na Podlasiu. 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Ranek 1 września zmienia wszystko. Na śpiący Wieluń padają pierwsze bomby, Westerplatte zostaje zaatakowane przez „Schleswig-Holstein", na całej granicy rusza niemiecka machina wojenna, łamane są szlabany graniczne, rozpoczyna się „Drang nach Osten". W głośnikach radiowych pojawia się złowieszczy komunikat: „A więc wojna". Tego jeszcze nikt nie wiedział, ale w tym momencie rozpoczęła się II wojna światowa — wydarzenie, które zmieni cały świat. Na tydzień przed wojną w kierownictwie gdańskiej NSDAP zapadła decyzja dotycząca szybkiego usunięcia ludności polskiej z pomorskiego „korytarza" do Polski centralnej określanej mianem „Kongresówki". Tuż po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do wysiedleń na wielką skalę obywateli polskich — Polaków i Żydów — z ziem inkorporowanych do Rzeszy. Po raz pierwszy oficjalnie Hitler przedstawił perspektywę wysiedlenia ludności z zajętych zachodnich ziem polskich w prze-mówieniu wygłoszonym w Reichstagu 6 października 1939 r. Podstawą prawną dla tych działań był dekret Hitlera z dnia 7 października 1939 r. W listopadzie 1939 r., na skutek decyzji władz okupacyjnych, splotły się losy dwóch regionów Polski: Podlasia i Pomorza. Niemcy postanowiły oczyścić z „naleciałości" Pomorze i przeznaczyć go w wieczyste użytkowanie czystym rasowo Niemcom. A co z mieszkającymi tam Polakami? Wywieźć poza obręb Rzeszy. Gdzie? Na Podlasie. Akcja wysiedleńcza przyśpieszyła po decyzji Himmlera z dnia 11 października 1939 roku, w której upoważniał podległe mu służby do rozpoczęcia wysiedleń ludności polskiej i żydowskiej z Gdańska, Gdyni i Poznania. Następnego dnia na Pomorzu rozpoczęła się masowa akcja wysiedleńcza. Typowym dla tego typu działań była inicjatywa władz powiatu kościerskiego. „Dzikie" wysiedlenia organizował starosta Giinther Modrow. Z jego inicjatywy brutalnie przesiedlono w listopadzie 1939 r. około 10 tysięcy osób do powiatu siedleckiego, w większości na ziemię łosicką. Zaczęły się mroczne lata okupacji. Miały one przynieść śmierć, ból i upodlenie ludzi. Rozpoczęło się wprowadzanie w życie obłędnej doktryny Hitlera — panowania nad światem rasy panów.

Indeks : 013 9788395515217

Opis:

Wydawca:
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej
Format:
16,5 cm x 23,5 cm
Język:
polski
Liczba stron:
294
Oprawa:
miękka
Miejsce i rok wydania:
Łosice 2022

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Pomorskie przystanki literackie

"Pomorskie przystanki literackie" są ciekawą literacko-biograficzną publikacją, w której każdy czytelnik znajdzie z pewnością coś ciekawego i odpowiedniego dla siebie.

Cena 35,00 zł
Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21...

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I, księcia Pomorza Zachodniego, zasługuje ze wszech miar na uwagę Czytelników.
Jej bohater, wybitny władca pochodzący z rodu Gryfitów, panował bowiem w okresie przełomowym, kiedy krystalizował się przyszły status księstwa w obliczu koniecznych wówczas zmian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i etnicznych, w znacznej mierze będących rezultatem jego osobistego działania i zaangażowania.

Cena 69,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio