- Obecnie brak na stanie
Książka została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, w ramach serii "Pomorskie Bibliografie".
Kim był ksiądz Bronisław Szymichowski? Na czym polegała wyjątkowość tego wiejskiego proboszcza, że pamięć o nim trwa przez pokolenia? Autorka zgłębiła koleje jego losu, odkryła tajemnice z czasów kampanii wrześniowej i działalności partyzanckiej w "Gryfie Pomorskim", poznała trudy kapłańskiej drogi, gdy od powrotu z syberyjskiego zesłania aż do emerytury zmagał się z szykanami komunistów. Z książki wyłania się postać nietuzinkowego, odważnego, wręcz świętego człowieka na tle burzliwej historii Kaszub i Polski.
Daria Kaszubowska - ur. w 1988 roku, pochodząca z Kaszub pisarka i autorka tekstów, szczególnie o tematyce historycznej, pedagog, dziennikarka i działaczka społeczna. Laureatka wielu nagród literackich m.in. Grand Prix w XXXV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. M. Stryjewskiego w Lęborku w 2020 roku. Współautorka relacji Stutthof jidze. Marsz śmierci we wspomnieniach mieszkańców Pomieczyna i okolic wydanych w 2017 roku przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie. Książce Wierny Bogu i Kaszubom poświęciła trzy lata pracy.
Indeks : 577 978-83-66560-89-5
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Książka została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, w ramach serii "Pomorskie Bibliografie".
Zebrał i opracował, wstępem opatrzył Józef Borzyszkowski
"Wiemy, że każdy człowiek ma swoją historię i swoją tajemnicę. Lepiej mogłem zrozumieć późniejsze wspomnienia bohatera niniejszej opowieści - Jørgena Mogensena. On, który wracał z niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Londyn, spontanicznie dołączył do marszu protestacyjnego polskiej emigracji wojennej...
Zapisane w pamięci to wycieczka w przeszłość nestora i współtwórcy polskiej skandynawistyki – w jarocińskie dzieciństwo, w PRL-owską rzeczywistość, w rok 1970, gdy organizował na Uniwersytecie Gdańskim Zakład Języków i Kultury Krajów Skandynawskich, po gwałtowne zmiany lat 90. Ciesielski przywołuje nie tylko wydarzenia ze swojego życia osobistego, ale i staje się kronikarzem minionej epoki.