- Obecnie brak na stanie

Zbiór Legendë z Kaszëb ë Pòmòrsczi, obejmujący ponad 50 utworów, planowano wydać pod koniec lat 80., ale zmiany społeczne i gospodarcze spowodowały, że wówczas publikacja nie doczekała się druku. Na potrzeby tego wydania dokonano wyboru 24 opowieści. Wzbogacono je kolorowymi ilustracjami Macieja Tamkuna.
Józef Ceynowa, pisarz z ziemi kaszubskiej, ma w swoim dorobku literackim wiele „upiększonych” legend z Pomorza i Kaszub. Urodził się w 1905 roku w Połczynie koło Pucka. Będąc dzieckiem, uważnie wsłuchiwał się w wieczorne, fantastyczne opowieści, które towarzyszyły mu w jego literackiej twórczości do końca życia. Wiadomo też, że jako dorosły człowiek wciąż poszukiwał nowych bajkowych i legendarnych motywów, wypytując o nie mieszkańców odwiedzanych miejscowości.
Roman Drzeżdżon, fragment wstępu
W książeczce znajdziecie podstawowe informacje o kilkunastu bohaterkach i bohaterach kaszubskich książek dla dzieci (oraz o Remusie, który według nas też może być interesującą postacią dla najmłodszych czytelników). Możecie się dowiedzieć m.in., jak wyglądają, co lubią i jak się ubierają, a przy okazji poznacie kaszubskie słowa, wyrażenia i zwroty.
Werónka chce zwierzątkò to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która nie może doczekać się pojawienia zwierzęcia w domu.
Drogie dzieci,
czy znacie tajemniczych mieszkańców bytowskiego zamku? A może chcielibyście poznać niezwykłą historię pojawienia się zagadkowych przybyszy? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie to opowiadanie.
Drogie dzieci,
czy znacie tajemniczych mieszkańców bytowskiego zamku? A może chcielibyście poznać niezwykłą historię pojawienia się zagadkowych przybyszy? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie to opowiadanie.
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
Bestiariusz pomorski to bogato ilustrowana publikacja prezentująca nadprzyrodzonych bohaterach pomorskich wierzeń i legend. Pojawiające się tu opisy bóstw oraz innych magicznych istot wywodzą się zarówno z przekazów utrwalonych w tradycji ludowej, jak i przetworzonych w tekstach kultury XIX i XX wieku.
Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku wydał książkę zatytułowaną „Damroka. Olbrzymy, czarodzieje i ludzie”. Egzemplarz zawiera także płytę CD z audiobookiem zrealizowanym z udziałem aktorek i aktorów teatru.