- Obecnie brak na stanie
Legendë z Kaszëb ë Pòmòrsczi / Legendy z Kaszub i Pomorza
Zbiór Legendë z Kaszëb ë Pòmòrsczi, obejmujący ponad 50 utworów, planowano wydać pod koniec lat 80., ale zmiany społeczne i gospodarcze spowodowały, że wówczas publikacja nie doczekała się druku. Na potrzeby tego wydania dokonano wyboru 24 opowieści. Wzbogacono je kolorowymi ilustracjami Macieja Tamkuna.
Józef Ceynowa, pisarz z ziemi kaszubskiej, ma w swoim dorobku literackim wiele „upiększonych” legend z Pomorza i Kaszub. Urodził się w 1905 roku w Połczynie koło Pucka. Będąc dzieckiem, uważnie wsłuchiwał się w wieczorne, fantastyczne opowieści, które towarzyszyły mu w jego literackiej twórczości do końca życia. Wiadomo też, że jako dorosły człowiek wciąż poszukiwał nowych bajkowych i legendarnych motywów, wypytując o nie mieszkańców odwiedzanych miejscowości.
Roman Drzeżdżon, fragment wstępu
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Werónka chce zwierzątkò to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która nie może doczekać się pojawienia zwierzęcia w domu.
"Małe światy" jest uzupełnieniem wystawy w Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach . Czytając ją poznajemy głównych bohaterów "skansenu" we Wdzydzach, czyli założycieli Muzeum – Teodorę i Izydora Gulgowskich.
Produkty w tej samej kategorii:
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją będącą pokłosiem wystawy Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Jest ona uzupełnieniem ekspozycji i alternatywą do zapoznania się z niektórymi treściami – legendami - prezentowanymi na wystawie bez wychodzenia z domu.
Zbiór bajek i baśni napisanych w języku kaszubskim.
Redakcji i wyboru bajek dokonała Bożena Ugowska, ilustracje wykonała Natalia Krzyżanowska.
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
Książka Nie zaklinaj - sprawdzić się może. Legendy i opowieści Kociewia jest wynikiem rzetelnych i z pasją prowadzonych badań terenowych nauczyciela Józefa Ceynowy (1905-1991), rodem z Połczyna w powiecie puckim, dobrze znanego nie tylko na Kaszubach, ale i w innych częściach Pomorza.