- Obecnie brak na stanie

Opracowany na zamówienie Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie zbiór 15 legend związanych z miejscowościami z terenu gminy Żukowo. Autor wykorzystał wątki z tradycyjnych opowieści i nadał im formę literacką. Zbiór zawiera legendy w kaszubskiej i polskiej wersji językowej.
Spis treści
Żukòwsczi wësziwk 7
Niebieskie róże 8
Złoti mańtel ksãca Swiãtopôłka 15
Złoty płaszcz księcia Świętopełka 16
Jak pòwstało Żukòwò 23
Jak powstało Żukowo 24
Ò Babim Dole 31
O Babim Dole 32
Sztatura Matczi Bòsczi z Wadzëna 39
O figurze Matki Boskiej z Wadzina 40
Tëchómie 47
O Tuchomiu 48
Nicpònie 55
O nicponiach 56
Farmazyn w Môłkòwie 63
O farmazynie w Małkowie 64
Mòst w Chwaszczënie 71
O moście w Chwaszczynie 72
Diabelsczi kam we Widlënie 79
O diabelskim kamieniu w Widlinie 80
Dëch w Bòrkòwie 87
O duchu w Borkowie 88
Òstrów w Niestãpòwie 95
O wyspie w Niestępowie 96
Jak pòwstało Chwaszczëno 103
O powstaniu Chwaszczyna 104
Ò przëjazni 111
O przyjaźni 112
Jak pòwstało Banino 119
W książeczce znajdziecie podstawowe informacje o kilkunastu bohaterkach i bohaterach kaszubskich książek dla dzieci (oraz o Remusie, który według nas też może być interesującą postacią dla najmłodszych czytelników). Możecie się dowiedzieć m.in., jak wyglądają, co lubią i jak się ubierają, a przy okazji poznacie kaszubskie słowa, wyrażenia i zwroty.
Werónka chce zwierzątkò to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która nie może doczekać się pojawienia zwierzęcia w domu.
Bëła so Tónka, dzéwczątkò, co rokroczno dostôwało ruchna pò swòji starszi półsostrze. Jeden rôz òna dosta pelerinkã. Tëlé, że kapa bëła cemnomòdrô, a Tónka nie lëda cemnomòdri farwë. – A jak më bë tak doszëłë do ti pelerinczi jaczis snôżi gùzyczk? – zabédowa mëma.
Werónka, jak zapewne każda dziewczynka w jej wieku, jest bardzo ciekawska.Tym razem chce dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze Kaszub. Wyrusza zatem w podróż. Odwiedza Muzeum we Wdzydzach.
„Bycio Herbu Kasztan Na Gochach” to już trzecia dwujęzyczna publikacja z serii przygód nieco roztrzepanego cudaka. Tym razem Kasztanek na chwilę opuszcza Bytów. Chcąc poszerzyć swoje horyzonty, udaje się w podróż do zaprzyjaźnionej gminy Lipnica.
Kolorowa książeczka dla dzieci z pięknymi, dużymi ilustracjami. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana na rzecz Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci.
Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jana Brzechwy w tłumaczeniu na język kaszubski Tomasza Fopke z ilustracjami Jarosława Wróbla.