- Nowy
Kaszëbsczé bôtë pòd żôglama / Kaszubskie łodzie pod żaglami
Album Antoniego Dubowicza z ponad 200 fotografiami dokumentuje kilka ostatnich edycji regat Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama, które od 1978 roku odbywają się Chałupach.
Autor, z zawodu architekt i artysta-plastyk, od lat zafascynowany jest lokalną tradycją rybacką i dokumentuje zmieniającą się rzeczywistość pomorskich portów i przystani. Zainteresowanie rybackimi pomerankami było więc oczywistą koleją rzeczy. Od lat fotografował ich zmagania, zarówno z pokładu żaglówek biorących udział w regatach, jak i z jachtów, które im towarzyszyły na wodach Zatoki Puckiej. Do albumu trafiły wybrane, zdaniem Dubowicza najciekawsze, kadry z lat 2018–2024. W książce przemawiają nie tylko obrazy – tam, gdzie wymagało tego ujęcie, autor dodał krótkie i trafne komentarze. Publikacja, choć albumowa, ma nieco reportażowych charakter, bo zdjęcia pogrupowane są nie tylko wg dat kolejnych regat, ale także ukazują życie i pracę ludzi związanych z lokalnym szkutnictwem – choćby jednego z ostatnich na Półwyspie szkutników, Jacka Strucka z Jastarni czy animatora żeglarskiej tradycji i konstruktora mistrzowskich łódek – Aleksandra Celarka. Dopełnieniem fotograficznej opowieści o Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama jest zamieszczone w książce wspomnienie o pierwszych regatach w 1978 roku wraz z archiwalnymi zdjęciami Aleksandra Celarka.
Zobacz także
-
Ginące rzemiosło na KaszubachCena 47,52 zł
-
Kaszuby - kraina czterech żywiołówCena 95,24 zł
-
"Gabi" i haft . Tradycja, pasja i pracaCena 52,38 zł
-
Naturalnie, Kaszuby PółnocneCena 114,29 zł
Produkty w tej samej kategorii:
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
"Gabi" i haft . Tradycja, pasja i praca
Publikacja prezentująca wieloletni dorobek Gabrieli Reca – znanej i cenionej hafciarki, właścicielki Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych "GABI" w Tuchomiu. Realizuje różnorodne zamówienia dotyczące haftu artystycznego, szycia i renowacji. Organizuje i prowadzi warsztaty haftu kaszubskiego dla osób zainteresowanych kultywowaniem tradycji ludowych. Większość wykonywanych przez nią prac związana jest z regionem kaszubskim – to ludowe stroje, elementy odzieży zdobione haftem kaszubskim oraz kaszubska sztuka użytkowa. Osobne grupy stanowią ornaty i bielizna kielichowa, a także sztandary i proporce.
Kutry i łodzie rybackie z Boru i Jastarni, Bohdan Huras, Franciszek Necel, Mirosław Kuklik
Książka jest fascynującą, bogato udokumentowaną historią rybołówstwa morskiego obu tych leżących na Mierzei Helskiej miejscowości. Na 438 stronach formatu A4 jej autorzy, chyba obecnie najznakomitsi znawcy historii rybołówstwa morskiego znad Zatoki Gdańskiej, szczegółowo omawiają dzieje głównego zajęcia ich mieszkańców, począwszy od 1920 roku.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona