- Nowy

Kutry i łodzie rybackie z Boru i Jastarni, Bohdan Huras, Franciszek Necel, Mirosław Kuklik
Książka jest fascynującą, bogato udokumentowaną historią rybołówstwa morskiego obu tych leżących na Mierzei Helskiej miejscowości. Na 438 stronach formatu A4 jej autorzy, chyba obecnie najznakomitsi znawcy historii rybołówstwa morskiego znad Zatoki Gdańskiej, szczegółowo omawiają dzieje głównego zajęcia ich mieszkańców, począwszy od 1920 roku.
Kutry i łodzie rybackie z Boru i Jastarni, Bohdan Huras, Franciszek Necel, Mirosław Kuklik
Zasadniczą częścią książki jest liczący 310 stron "Album Floty" obejmujący informacje i historie około 2 tys. kutrów i Łodzi należących do rybaków z Boru i Jastarni. Równie ciekawy jest rozdział zatytułowany "Rybacy, szyprowie i właściciele kutrów i Łodzi" obejmujący informacje o około 1300 rybakach z tych miejscowości, które od lat 50 tworzą już jeden organizm samorządowy.
Indeks : 621 9788362022540
Opis:
Specyficzne kody :
Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których czlonkowie oddziału upamietnili Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
... jest kilka takich miejsc na Ziemi, do których wracam i wracam. Chcę wracać. Do nich należą okolice Wiela, a w szczególności Kalwaria. Co jest tego przyczyną? Krajobraz? Tak. Woda? Tak. Powietrze? Tak. Dziwnie uformowane drzewa - także. Jest jeszcze to coś, na co trafiamy niezwykle rzadko - cisza i spokój. Można tutaj godzinami chodzić i chodzić.(...)"