• Wyrwana z piekła

Wyrwana z piekła

25,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

„Wyrwana z piekła” opowiada o niezwykle dramatycznych losach Kaszubki z Borowego Młyna, najładniejszej dziewczyny we wsi, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Gdy zbliżał się front, uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka – zdobyczna dziewczyna – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina, a gdy wracała pociągiem do domu porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości.
Na tle tej szokującej historii, którą napisało życie, książka „Wyrwana z piekła” traktuje o faktach, które długo ukrywane są wciąż niedostatecznie znane: o wyczynach Sowietów wyzwalających w 1945 roku Pomorze – gwałtach, grabieżach, mordach, zsyłkach. Jednostkowy los, chociaż wyjątkowo dramatyczny, uosabia tu w znacznej mierze los zbiorowy.

Edmund Szczesiak urodził się 8 grudnia 1942 w Brodnicy nad Drwęcą. Wychował się i ukończył szkołę podstawową oraz średnią w Kartuzach, z których pochodziła jego matka i które uważa za swój środek świata.
Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej, ale od trzeciego roku studiów związał się z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, pisząc artykuły i pełniąc następnie funkcję sekretarza oddziału gdańskiego tego czasopisma. To przesądziło o jego drodze zawodowej.
W latach 1969–1973 był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”, od 1973–1976 „Tygodnika Morskiego”, a od 1976 ogólnopolskiego tygodnika „Czas”, wydawanego w Gdańsku. Podczas historycznego strajku w sierpniu 1980 roku przebywał na terenie Stoczni Gdańskiej im. Lenina i był współautorem pierwszej relacji w prasie ogólnopolskiej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego został pozbawiony prawa wykonywania zawodu dziennikarskiego, a tygodnik „Czas”, w którym pracował, zlikwidowano za sprzyjanie posierpniowej odnowie.
W lutym 1983 roku znalazł zatrudnienie w miesięczniku regionalnym „Pomerania”.
Przed wyborami w czerwcu 1989 roku współtworzył w Gdańsku wspierający kandydatów Solidarności „Tygodnik Wyborczy”, przekształcony następnie w „Tygodnik Gdański”
W 1991 roku został  redaktorem naczelnym dziennika „Wieczór Wybrzeża”. Pozostawał nim do końca 1999 roku. W latach późniejszych (2000–2001 i 2009–2011) pełnił funkcję redaktora naczelnego „Pomeranii”.
Obecnie jest wykładowcą dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Autor 14 publikacji książkowych, m.in.: „A może lubi pan walkę” ,„Znachor w bloku”, „Wyspa jak marzenie”, „Mała odyseja. Śladami Remusa”, „Jasnowidz z Człuchowa”, „Powtórka z miłości”, „Okno na wolność”, „Borusewicz. Jak runął mur”, „My, podziemni”
Za książkę „Znachor w bloku” otrzymał nagrody im. J. Chałasińskiego i L. Bądkowskiego, a za „Małą odyseję. Śladami Remusa” – nagrodę wojewody gdańskiego w dziedzinie literatury faktu.
Z okazji 25-lecia podpisania porozumień sierpniowych został odznaczony Medalem Solidarności, a za zasługi dla Gdańska – Medalem Księcia Mściwoja II. Klub Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Pomorania uhonorował go Medalem Stolema, a Oddział ZKP w Gdyni – Srebrną Tabakierą Abrahama.
Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Indeks : 439 978-8363709-85-3

Opis:

Format:
14x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
167
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Oskar
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2014

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda...

Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich to druga część edycji poświęconej bogatej korespondencji, jaką przez lata prowadził znany i ceniony w kręgach kaszubskich pisarzy, intelektualistów, a także regionalistów pasjonat kultury, literatury i języka Kaszubów – Ferdinand Neureiter.

Cena 59,00 zł
Lech Bądkowski Jakiego znaliśmy / O sobie

„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920-1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.

Cena 39,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio