Moja kaszubska stegna

Autobiograficzna książka prof. Brunona Synaka to głównie opowieść o losach Kaszubów, a w części także o pomorskim samorządzie.

Obniżona cena! Status: dostępny Cena: 25,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan: Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:045 978-83-7380-854-6
  • Język: polski
  • Oprawa: twarda
  • Wydawca: Bernardinum
  • Format: 16x22 cm
  • Liczba stron: 341
  • Miejsce i rok wydania: Pelplin 2010
Więcej informacji

Autobiograficzna książka prof. Brunona Synaka to głównie opowieść o losach Kaszubów, a w części także o pomorskim samorządzie.

Tytułowa stegna to po kaszubsku ścieżka, droga.- Na podstawie własnych doświadczeń i odczuć chciałem pokazać problemy związane z życiem Kaszubów, z przemianami tej społeczności, zmianą tożsamości - mówi Brunon Synak. - Dużą część życia poświęciłem badaniom socjologicznym Kaszubów, ale ta książka jest inna. Nie miałem pewności, czy to dobry wybór, obawiałem się nieskromnie pisać o sobie, ale inaczej nie mogłem pokazać mojego świata. Zresztą starałem się nie eksponować wszystkich elementów mojego życia, lecz te związane z otoczeniem kaszubskim.

Autor wspomina dzieciństwo, opisuje zwyczaje kaszubskie. Nawiązuje także do swojej działalności publicznej.

- To nie jest ani książka popularna, ani naukowa, choć w ostatnich latach popularność zdobyła socjologia autobiograficzna pokazująca świat przez pryzmat własnych doświadczeń. To forma mocno obciążona subiektywizmem, ale też taka analiza pozwala pokazać więcej niż wynika z badań - dodaje.

Brunon Synak to profesor socjologii, polityk Platformy Obywatelskiej, wieloletni przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego, a także były prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.Spis treści

Wstęp
Między domem i młynem
Odkrywanie kaszubskości
Rodzinny język - od źródła kompleksów do kaszubskiej dumy
Strategia małych kroków
Uniwersytet - moja miłość
Spłacanie długu
Pod szczególnym patronatem
Doświadczanie polityki
Sprawy trudne i niejednoznaczne
Powrót do zdroju

Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: