Na polskiej fali

Piętnastoletni chłopiec spędza osiem miesięcy w Jastarni na Helu, gdzie mieszka w chacie rybaka i ściśle współżyje z jego rodziną. Książka budzi zainteresowanie morzem i jego ludnością. Zaznajamia z twardymi warunkami życia i pracy rybaków, uczy dla niej szacunku. Praca i zrozumienie życia innych ludzi występują jako czynniki kształcące moralną i fizyczną stronę jednostki.

Status: niedostępny Cena: 20,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:Tego produktu brak w magazynie
Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:364 978-0-00-000978-4
  • Język: polski
  • Oprawa: miękka
  • Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  • Format: 13,3x20,5
  • Liczba stron: 224
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk-Jastarnia 2016
Więcej informacji

            Odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości przyniosło Kaszubom z Półwyspu Helskiego wiele zmian. Drogą łączącą małe wioski rybackie ze światem była droga morska lub piaszczysta droga przez półwysep, którą można było pokonać pieszo lub zaprzęgiem konnym.  W 1922 r. władze polskie oddały do publicznego użytku nowo wybudowaną linię kolejową łączącą Hel z Puckiem. Dla mieszkańców półwyspu otworzyło się nowe okno na świat. Dotychczasowe małe wioski rybackie zaczęły przeistaczać się w kurorty oblegane latem przez turystów z całej Polski.

            Jednym z gości, który odwiedził Jastarnię w latach dwudziestych ubiegłego wieku był Jerzy Bandrowski - dziennikarz, tłumacz i pisarz, brat Juliusza Kaden - Bandrowskiego.   Pisarz urodził się 22 stycznia 1883 r. w Rzeszowie jako syn Juliusza i Heleny z Kadenów. Ojciec był lekarzem i publicystą, później dyrektorem teatrów we Lwowie i  Warszawie. Studiował slawistykę i filozofie na Uniwersytecie Jagiellońskim i na uniwersytecie w Pradze. Był twórcą bardzo płodnym. Używał literackich pseudonimów Tersytes, Ters, VoraX. Współpracował z kilkoma gazetami. W swoich utworach łączył realizm opisu z analizą psychologiczną bohaterów, fakty przeplatał baśnią i legendą. Znał kilka języków i zajmował się przekładami, głównie z języka angielskiego (L. Huneker,     R. Tagore, R. Kipling, J. London, L. Hearn), a także czeskiego   (W. Dyk, R. Swobodowa).

           W latach 1915-1919 przebywał w Rosji. Był współorganizatorem Dywizji Syberyj-skiej, która toczyła walki z Armią Czerwoną. Piastował stanowisko wiceprezesa Polskiego Komitetu Wojskowego. Pisał broszury patriotyczne dla żołnierzy. Po powrocie do kraju mieszkał początkowo we Lwowie, a potem w Poznaniu. W czasie okupacji trafił do Krakowa, gdzie zmarł 21 sierpnia 1940 r.

           Do Jastarni zawitał pierwszy raz w 1926 r. Zamieszkał u rybaka Dawida Długiego, który gościł go aż do wiosny 1927 r. Gospodarz był człowiekiem towarzyskim, skorym do snucia ciekawych opowieści  o życiu i pracy miejscowych rybaków, czasami okraszonych sporą dozą fantazji, której jastarniańskiemu rybakowi nie brakowało. W oparciu o te opowieści i własne obserwacje powstał cykl reportaży, które Bandrowski opublikował w latach 1926/27 w toruńskim „Słowie Pomorskim”. Po cyklu reportaży ukazała się w 1927 roku książka „Na polskiej fali”. Była to pierwsza pozycja ze swoistej trylogii opisującej życie kaszubskich rybaków. Jako druga ukazała się w 1928 r. „Zolojka”, a dwa lata później (1930) wydano „Sosenkę z wydm” złożoną z jedenastu opowiadań. Ich treść ma charakter bajkowy, ale wysnuty z marzeń i pragnień ludzi związanych z morzem. O pierwszej książce ówczesny jastarniański proboszcz ks. Paweł Stefański napisał, że w niej autor „opowiada swoje prze- życia, w których odzwierciedla się całokształt życia rybackiego”. Realistycznymi opisami ciężkiej pracy na morzu, wtrącaniem w tekst kaszubskich wyrazów ułatwia czytelnikowi zrozumienie świata kaszubskich rybaków. Ukazuje wartości, które w tym świecie są cenione  i chronione. Bandrowski jako drugi po Arturze Gruszeckim, ale znacznie obszerniej i wierniej niż on, opisuje życie mieszkańców Jastarni. Żyją już w wolnej Polsce i starają się w miarę swoich możliwości wykorzystać szanse na rozwój jakie stworzyła im odrodzona ojczyzna. Rajmund Bergel, krytyk literacki, uważał, „że o ile chodzi o wnikniecie w duszę kaszubską      i tej duszy przed nami otwarcie, to nikt tak jak J. Bandrowski (…) nie potrafił nas z psychiką rybaka-Kaszuby spoufalić, nikt przed nim podobnie wiernego i szczegółowego obrazu „Polski nadmorskiej” nie odmalował”.

            Pierwsze wydanie „Na polskiej fali”, jak już wspomniano,  ukazało się w 1927 r. Po 89 latach oddajemy w ręce czytelników następne wydanie, w którym zachowana została oryginalna pisownia.  Mamy nadzieję, że jej treść, tak jak przed wieloma laty, tak i dziś zainteresuje czytelnika. Oddaje ona bowiem w sposób barwny życie rybaków zbratanych z bezkresem wód i owianych wiatrami ze wszystkich stron świata.

 

                                                                                   Antoni KonkelInne w tej samej kategorii