Skarb w naczyniu glinianym. KSIĄDZ ZYGMUNT TRELLA- proboszcz i pielgrzym z Mechowa

"Dobry Ksiądz nie ma mi właściwie nic do powiedzenia. Patrzę na niego i to mi wystarczy"
Biografia ks. Zygmunta Trella, człowieka z niesamowitą osobowością, zakochanym w Chrystusie i Jego Kościele.

Status: niedostępny Cena: 30,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:Tego produktu brak w magazynie
Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:275 978-83-63538-16-3
  • Język: polski
  • Oprawa: twarda
  • Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2013
  • Format: 17 x 24 cm
  • Liczba stron: 172
Więcej informacji

"Pokaźną część swej życiowej drogi – bez mała trzydzieści lat - ks. Trella odbył jako proboszcz w Mechowie. Chrzcił, spowiadał, katechizował, sprawował codzienną Eucharystię, błogosławił nowe małżeństwa, celebrował pogrzeby. Dla wielu – zwłaszcza młodych parafian – był tam „od zawsze”. Towarzyszył – we dnie i w nocy – codziennej egzystencji wiernych, dla których z woli Kościoła był pasterzem i przewodnikiem w drodze do Boga. Wrósł w lokalną wspólnotę, która – zwłaszcza pod koniec jego życia – mówiła o nim z dumą „nasz ksiądz”. W czasach, które ponad wszystko cenią aktywność, wydajność, efektywność, spektakularne „działanie”, ks. Zygmunt przypomina, że najważniejsze jest „być”. Być w prawdzie, zwyczajnie żyć Chrystusem, przebywać w Jego obecności. Urzeczywistniał to szczególnie przez 14 lat ciężkiej choroby, którą sam uważał za wielką łaskę...                                  

Podstawę źródłową niniejszej książki tworzą nie tyle dokumenty, ile świadectwa ludzi, którzy ks. Zygmunta znali. Owszem, wykorzystano w niej bogatą, choć bardzo rozproszoną, dokumentację fotograficzną. Odniesiono się do szczupłych zasobów archiwalnych, będących w posiadaniu rodziny i akt osobowych, przechowywanych w instytucjach kościelnych. W jesieni 2012 r. przeprowadzono też pisemną ankietę w parafii Mechowo, uzupełnioną przez kilkadziesiąt wywiadów, które z poszczególnymi informatorami prowadził autor.             

Układ książki wyznaczyła chronologia, czyli dzieciństwo, lata formacji seminaryjnej i posługi kapłańskiej. Szerzej – ze względu na dostępny materiał badawczy i przesłanie publikacji – potraktowano kwestię Pielgrzymki Kaszubskiej i proboszczowania w Mechowie. Ostatnią, ale niezwykle cenną część publikacji, stanowią – nieraz bardzo osobiste – świadectwa osób, w których życiu ks. Zygmunt zostawił „błogosławiony ślad”.          

ks. Jan Perszon (ze wstępu)    

Inne w tej samej kategorii