• Wyprzedaż!
  • -80%
  • Obecnie brak na stanie
  • Stefan Ramułt i jego prace
  • Stefan Ramułt i jego prace

Stefan Ramułt i jego prace

Cena nie uległa zmianie
10,00 zł
2,00 zł Zniżka 80%
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Ilość
Obecnie brak na stanie

Stefan Ramułt, językoznawca i etnograf, urodził się 22 XII 1859 r. we wsi Liszki pod Krakowem. Dzieciństwo spędził w okolicach Żywca. Mając 14 lat, w czasie dłuższej choroby, przeczytał dostępne wówczas pisma F. Ceynowy i tak głęboko przeżył wszystkie wiadomości o Kaszubach i ich języku, że postanowił poświęcić się badaniom ich kultury i mowy. Sposobił się do tego, ucząc się w wadowickim gimnazjum (1871-1879) i studiując na Uniwersytecie Lwowskim (1879-1883) lingwistykę u Antoniego Kaliny (1846-1906), wykładającego m.in. historyczną porównawczą gramatykę języka staropomorskiego i traktującego w tym czasie (!) – pod wpływem poglądów Kaszuby Floriana Ceynowy i Rosjanina Aleksandra Hilferdinga – kaszubszczyznę jako osobny język. Słuchał tam też wykładów wybitnych filologów Aleksandra Brücknera i Romana Pilata oraz znanego historyka Ksawerego Liskego, u którego „oddał z sumiennością i skrzętnością opracowaną rozprawę pod tytułem O źródłach do historii Pomorza, znajdujących się w zbiorze Scriptores Rerum Prussicarum (1880). Po studiach był urzędnikiem w lwowskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, ale z powodu choroby gośćcowej wcześnie przeszedł na emeryturę.



Indeks : 391-

Opis:

Oprawa:
miękka
Wydawca:
Fundacja Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
20
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2014

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Emigracja kaszubska. Zjawisko, ludzie, ośrodki

Książka zawiera głosy w dyskusji nie tylko badaczy ale także członków rodzin emigrantów na temat kaszubskiej emigracji. Możemy w niej znaleźć także przedruki dawniejszych tekstów autorstwa Hieronima Derdowskiego czy Jana Karnowskiego, również poświęconych tej tematyce. Dzięki temu książka ta nabiera charakteru nie tylko akademickiego ale także źródłowego.

Cena 40,00 zł
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....
  • Obecnie brak na stanie
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....

Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego ukazują dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i pieśni z Kaszub, Kociewia oraz Powiśla i do dziś stanowią niezastąpione źródło informacji o ludowości polskich mieszkańców dawnych Prus Zachodnich. Zamieszczone materiały mogą posłużyć do odkrywania bogactwa kulturowego tych regionów, co z kolei jest ważnym elementem kształtowania się lub odkrywania tożsamości regionalnej. Ponadto w tekstach J. Łęgowskiego znajduje się wiele interesujących odniesień do współczesnych mu realiów społeczno-politycznych, które znacząco wpłynęły na tematykę podejmowaną przez ówczesnych naukowców oraz sposób podejścia do wielu kwestii, w tym kwestii językowych. Materiały te mogą więc stanowić ciekawy punkt wyjścia do kolejnych rozważań naukowych i popularyzatorskich.

Cena 42,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio