Słowińcy - ich dzieje i kultura

Zbiór prac dotyczących Słowińców, a tym samym zrealizowanie planów Bożeny Stelmachowskiej wydania monografii poświęconej tej grupie.

Status: dostępny Cena: 35,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:
Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:307 978-83-633-68-24-1
  • Język: polski
  • Oprawa: twarda
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2013
  • Format: 16 x 24
  • Liczba stron: 512
  • Wydawca: Instytut Kaszubski, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Więcej informacji

"Bożena Stelmachowska jako pierwsza wśród polskich etnografów prowadziła w latach powojennych badania terenowe na ziemiach zamieszkałych przez Słowińców. Była jedną z nielicznych osób, które miały które miały okazję prowadzić badania we wsiach zamieszkałych jeszcze przez ludność autochtoniczną. Stelmachowska nie zdązyła jednak opublikować swoich badań- pierwsza książka "Słowińska wieś Kluki" ukazała się w 1958r., dwa lata po jej śmierci(...)

W 1998r. zbierając materiały do wystawy dotyczącej historii Słowińców prowadziłem kwarandę w W Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W trakcie przeglądania archiwaliów- spóścizny po Pani Profesor- trafiłem na nieopublikowany maszynopis "Kultura Społeczna Słowińców ". Wówczas pomyślałem o opracowaniu tego maszynopisu i wydaniu go w formie maszynopisu i wydaniu go w formie publikacji. Zamysł ten z biegiem czasu przerodził się w projekt zebrania w jednek książce wszystkich prac dotyczących Słowińców, a tym samym zrealizowaniu planów Bożeny Stelmachowskiej wydania monografii poświęconej tej grupie (...)

Zadania tego podjęła się dr hab. prof. UG Anna Kwaśniewska"

 

ze Słowa wstępnego

Henryk Soja

Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: