Fortyfikacje Gdańska

Zawarty w tomie zbiór tekstów jest wynikiem sesji naukowej pt. Fortyfikacje Gdańska, która odbyła się w dniach 27–30 maja 2004 w Gdańsku (w ramach II Bałtyckiego Festiwalu Nauki), zorganizowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej i Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Status: niedostępny Cena: 28,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:Tego produktu brak w magazynie
Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:263 978-83-925942-5-3
  • Oprawa: twarda
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2006
  • Format: 17x25 cm
  • Język: polski, angielski
  • Liczba stron: 284
  • Wydawca: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Więcej informacji

"Gdańsk był fortecą Rzeczypospolitej przede wszystkim w sensie funkcjonalnym. Skutecznie bronił newralgicznego dla Rzeczypospolitej ujŚcia Wisły zarówno w wojnie lat 1626–1629, w latach 1655–1660 i z coraz większym trudem w Wielkiej Wojnie Północnej na początku XVIII wieku. Gdańsk był fortecą Rzeczypospolitej również z tego powodu, że państwowa struktura Rzeczypospolitej była ewenementem w ówczesnej Europie, trudno porównywalnym z absolutnymi i scentralizowanymi monarchiami. Rzeczypospolita była tworem złożonym z wielu bardzo różnych ustrojowych elementów, nie tylko Korony i Litwy, ale i na przykład Prus Królewskich, wŚród których nie najmniej ważnym elementem był właŚnie Gdańsk” (Bogusław DybaŚ)

Gazeta Wyborcza, 12 marca 2007  
Przemysław Gulda: „Obszerny zestaw artykułów naukowych – jest ich prawie dwadzieŚcia – to jeden z owoców wielowy-miarowego projektu prowadzonego przez NCK w latach 2005-52006. W jego ramach odbyła się sesja naukowa, wystawa starych rycin, planów i map oraz liczne wycieczki po gdańskich fortyfikacjach. Książka Fortyfikacje Gdańska jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas sympozjum. Ich autorami są przede wszystkim historycy i architekci, którzy z różnych punktów widzenia przyglądają się gdańskim fortyfikacjom. Jakub Szczepański zastanawia się, jakie zna-czenie dla obronnoŚci miasta i charakteru jego militarnej architektury miał fakt nadmorskiego położenia, Maria Ludwi-ka Lewicka przypomina postać i dorobek Jana z Lindau – zapomnianego dziŚ zupełnie projektanta i budowniczego gdańskich fortyfikacji z XVI wieku, a Marcin Westphal z Archiwum Państwowego w Gdańsku przedstawia zasoby tej instytucji związane z tego typu architekturą. Ważną częŚcią pracy jest kilka tekstów odrywających się od historycznej perspektywy i rozważających współczesną rolę gdańskich fortyfikacji jako zabytków czy budynków użytkowych. Marcin Górski rozważa potencjał tkwiący w Grodzisku, a Bogna Lipińska wpisuje fortyfikacje w miejskie tereny zielone. WiększoŚć zgromadzonych tu tekstów ma charakter czysto naukowy, ale nie przeszkadza to zupełnie, aby mogły stać się znakomitą lekturą dla wszystkich, którzy zainteresowani są historią Gdańska”.

Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: