Kaszëbsczi kalãdôrz Ginące rzemiosło

Po raz kolejny Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało kalendarz ścienny. Kalendarz ma na celu promocję kaszubskich nazw miesięcy, dni tygodnia oraz popularnych świąt kaszubskich, a także kościelnych i państwowych. 

Status: dostępny Cena: 16,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan:
Powiadom mnie kiedy będzie dostępny
Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:219
  • Język: kaszubski
  • Oprawa: miękka
  • Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  • Format: 34x48 cm
  • Liczba stron: 13
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2015
Więcej informacji

Kalendarz, który oddajemy w Państwa ręce, powstał na bazie projektu realizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie pt. „Ginące rzemiosło na Kaszubach”. Jego celem jest ocalić od zapomnienia niezwykły świat kaszubskich artystów ludowych i rzemieślników. Trudno przecenić rolę, jaką odgrywają oni w regionalnej społeczności. W swojej pracy pielęgnują wszak tradycje rodzimego rękodzieła i zwyczaje swojego ludu, odtwarzają metody, rytuały i formy zachowywane przez Kaszubów od wieków, z szacunkiem korzystają z kulturowego dorobku dawnej pomorskiej wsi. W ich dziełach wyraża się kaszubska wrażliwość. Każde ze zdjęć zamieszczonych w tym kalendarzu jest hołdem złożonym ich codziennemu trudowi. Fotografowie pochodzący z różnych stron Polski – m.in. ze Śląska, z Lubelszczyzny, z Mazowsza – uwypuklili to, co w życiu kaszubskich rękodzielników najbardziej charakterystyczne. Uchwycili satysfakcję i pogodę wynikające z rzetelnie wykonanej roboty. Docenili niepowtarzalność rzemieślniczej pracy, której unikatowe wytwory wyróżniają się wśród przedmiotów z masowej produkcji.  Pokazali wreszcie prostotę i wytrwałość umożliwiające kontynuowanie tradycji przodków niejako na marginesie świata, który w pośpiechu dąży do nowości i zysku. Wzorem swoich modeli artyści fotografii sięgnęli do tradycyjnych form i technik. Przy użyciu analogowego sprzętu i bez obróbki cyfrowej utrwalili na celuloidowej kliszy miejsca – domy, pracownie, warsztaty – w których przeszłość kaszubskiej wspólnoty żyje nadal na przekór dynamicznie zmieniającej się współczesności.

Cały dochód ze sprzedaży tego wydawnictwa zostanie przeznaczony na realizację akcji „Akademia Kaszubskiej Bajki” propagującej czytanie bajek kaszubskich wśród najmłodszych dzieci. 

 

Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: