• Obecnie brak na stanie
  • Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty
  • Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty

Kręgi kamienne w Odrach. Goci i porosty

40,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Książka opisująca jedno z najstarszych miejsc w naszym regionie, będące zabytkiem z czasów prehistorycznych. Składa się z dwóch części – przyrodniczej, dotyczącej porostów żyjących na głazach oraz archeologicznej, dotyczącej historii Gotów i cmentarzyska w Odrach oraz wyników prowadzonych tam badań archeologicznych.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Kamienne kręgi jakie zachowały się w Odrach i kilku innych miejscach Pomorza to najdoskonalsze i w zasadzie jedyne widoczne, także dla laika, zabytki z czasów prehistorycznych. W I w. n.r. na Pomorzu pojawiła się ludność germańska – Goci, którzy przybyli ze Skandynawii podczas swej wędrówki nad Morze Czarne. Około 70 r. n.e. Goci przybywają nad rzekę Wdę. Osiedlają się w najbliższej okolicy miejscowości Odry w okresie 130-150 lat. Najbardziej widoczną pozostałość po Gotach – kręgi kamienne – archeolodzy uznają za miejsce plemiennych zebrań, miejsce gdzie odbywają się wiece. Goci chowają zmarłych w kurhanach z nasypem kamiennym, kręgach kamiennych i w części płaskiej cmentarzyska, gdzie wszystkie groby były początkowo oznaczone tzw. stellami. Łącznie odkryto ponad 640 grobów. Charakterystyczny dla Gotów jest brak broni w pochówkach męskich oraz bogate wyposażenie grobów kobiecych, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż są wyposażone bogato w różnego rodzaju ozdoby, co pozwala przypuszczać, że kobieta – matka odgrywała ważną rolę w ówczesnym społeczeństwie.

Miejsce to posiada również bardzo cenne walory przyrodnicze. Rezerwat przyrody „Kręgi Kamienne” ma już 60 lat i jest uznanym rezerwatem przyrody, którego wyjątkowość to mchy i porosty kurczowo trzymające się głazów. Niektóre okazy mogą żyć po kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat, w związku z czym są świadkami minionych wieków. Mam nadzieję, że lektura tej publikacji zachęci Państwa do odwiedzenia miejsca bogatego w bardzo interesującą historię i o wyjątkowych walorach przyrodniczych.

Grażyna Wera-Malatyńska

Prezes LGR „Morénka”

Indeks : 557 978-83-65819-38-3

Opis:

Format:
23 x 23 cm
Język:
polski
Liczba stron:
119
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Stowarzyszenie Wdzydzko–Charzykowskie Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”
Miejsce i rok wydania:
2019

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Młodokaszubi. Szkice biograficzne
  • Obecnie brak na stanie
Młodokaszubi. Szkice biograficzne

Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.

Cena 18,00 zł
ZESTAW -3 tomy -Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego
  • Obecnie brak na stanie
ZESTAW -3 tomy -Niematerialne dziedzictwo...

ZESTAW zawiera 3 obrzerne tomy:

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Monografia

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 1

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 2

Cena 90,00 zł
Jak we wsë rólną założëlë. Obrôzk z powojennych...

Jak we wsë rólną założëlë. Obrôzk z powojennych lat w trzech odsłonach - książka jest zapisem sztuki scenicznej Józefa Ceynowy, podobnie jak jego pozostałe utwory prozatorskie, poetyckie i sceniczne jest przechowywany i udostępniany w Dziale Rękopisów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Obecnym wydaniem - przepisaniem, opracowaniem, korektą i uwspółcześnieniem pisowni kaszubskiej zajęli się: Mateusz Klebba, Dariusz Majkowski i Roman Drzeżdżon.

Cena 43,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio