Pòlskô złączonô z mòrzã

Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej.

Status: dostępny Cena: 15,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan: Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:021 978-83-62137-95-4
  • Język: polski
  • Oprawa: miękka
  • Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  • Format: 15x21cm
  • Liczba stron: 48
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2020
Więcej informacji

Uroczyste Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku symbolicznie zakończyły proces włączania Pomorza do odrodzonego w 1918 r. Państwa Polskiego. Było to wydarzenie, które  głęboko zapadło w pamięć  rdzennych mieszkańców tych ziem, w szczególności Kaszubów. Wszak w ów dzień spełniało  się wreszcie śnione przez pokolenia marzenie o powrocie do niepodległej Polski.

Zaślubiny w Pucku, wraz z towarzyszącą im podniosłą atmosferą stały się częścią pamięci zbiorowej Kaszubów i Pomorzan, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na tyle silną i wyrazistą, że nie zdołały jej umniejszyć czy wręcz wymazać działania władz komunistycznych po 1945 roku.

Powstałe w 1956 roku na fali popaździernikowej  odwilży Zrzeszenie Kaszubskie, a następnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie   podkreślało od początku niezwykłą wagę tego co wydarzyło się w Pucku 10 lutego 1920 roku i na miarę swych możliwości, przy niechętnej bądź wręcz wrogiej postawie ówczesnych władz, starało się organizować  obchody kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem. Szczególnie wielkie zasługi w tym dziele należy przypisać działaczom istniejącego od 1957 roku Oddział ZKP w Pucku. W tych działaniach , znaczącym sojusznikiem Zrzeszenia był Kościół Katolicki. Wszystko to opisuje w wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikacji „PÒLSKÔ ZŁĄCZONÔ Z MÒRZÃ. Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej”  pan Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Zrzeszenia ogłosiło bieżący rok  Rokiem stulecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Publikacja, którą Państwo otrzymujecie jest jednym z licznych przejawów naszego aktywnego współudziału w trwających od początku 2020 roku obchodach tej ważnej rocznicy.Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: