|
(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego
Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa.
- Kod:322 978-83-66052-39-0
-
Język: polski
-
Oprawa: twarda
-
Format: 15 x 21,5 cm
-
Liczba stron: 229
-
Miejsce i rok wydania: 2020
-
Wydawca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Więcej informacji
Książka Sławiny Kosmulskiej dotycząca postaci jej ojca - Lecha Bądkowskiego. W tytule pojawia się określenie „figurant” używane w PRL przez ówczesne służby rozpracowujące działalność Bądkowskiego. Publikacja z jednej strony nawiązuje właśnie do tych tematów, z którymi zetknęła się autorka, badając dokumenty ojca w Instytucie Pamięci Narodowej. Z zaprezentowanych materiałów wyłania się spora część działalności Bądkowskiego w Gdańsku oraz w innych częściach Kaszub. Ważne w tym wypadku było ukazanie, z czym Lech Bądkowski się zmagał i jak ciężka była to droga. Ten obraz to historia jego inwigilacji i nakładanych na niego szykan inspirowanych przez ówczesne władze. Z drugiej strony to osobiste spojrzenie na ojca autorki, jej relacje oraz wspólne przeżycia, początkowo widziane oczami dziecka, a później młodej osoby.
Inne w tej samej kategorii
|