Rok obrzędowy na Pomorzu
  • Rok obrzędowy na Pomorzu
  • Rok obrzędowy na Pomorzu

Rok obrzędowy na Pomorzu

42,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Rok obrzędowy na Pomorzu

Ilość

Rok obrzędowy na Pomorzu to cenne źródło wiedzy o przedwojennych zwyczajach kulturowych i tradycjach dla wielu etnologów, historyków, socjologów, kulturoznawców czy po prostu dla mieszkańców Pomorza, którzy mieszkają tu od wielu pokoleń i kultywują dawne tradycje lub upowszechniają je przez działania kulturotwórcze. To także źródło inspiracji dla potomków powojennych osadników, którzy zamieszkują Pomorze Wschodnie – w tym Żuławy i Powiśle. Poszukiwanie własnych korzeni, powracanie do tego, co zapomniane, potrzeba tworzeniawłasnej kultury to oznaka świadomego bycia członkiem społeczności regionalnej. Bogaty materiał etnograficzny z pierwszej połowy ubiegłego wieku umożliwia na przykład dokonanie analizy przeobrażeń zwyczajów kulturowych i obrzędowości […].
Wydawnictwo Region, wznawiając publikację Bożeny Stelmachowskiej, pokazuje, że kultura tradycyjna jest nadal ważnym elementem budującym naszą tożsamość. Jednocześnie zwiększa i ułatwia czytelnikom dostęp do wiedzy na temat Pomorza. Zachęcam do lektury tej książki – pokazuje ona, jakie było kiedyś nasze Pomorze.
 
Aleksandra Paprot, fragment „Przedmowy”

Indeks : 359 9788375914603

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
280
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Wydawnictwo Region
Miejsce i rok wydania:
Gdynia 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Wielkie Pomorze. Społeczności i narody
  • Obecnie brak na stanie
Wielkie Pomorze. Społeczności i narody

Jak wyglądała struktura społeczna Pomorza na przestrzeni wieków? Jak napisane zostały literackie reprezentacje żywiołów etnicznych w różnych tradycjach językowych? Czy istniała odrębna sztuka poszczególnych wspólnot społecznych Pomorza?

Cena 47,00 zł
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....
  • Obecnie brak na stanie
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....

Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego ukazują dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i pieśni z Kaszub, Kociewia oraz Powiśla i do dziś stanowią niezastąpione źródło informacji o ludowości polskich mieszkańców dawnych Prus Zachodnich. Zamieszczone materiały mogą posłużyć do odkrywania bogactwa kulturowego tych regionów, co z kolei jest ważnym elementem kształtowania się lub odkrywania tożsamości regionalnej. Ponadto w tekstach J. Łęgowskiego znajduje się wiele interesujących odniesień do współczesnych mu realiów społeczno-politycznych, które znacząco wpłynęły na tematykę podejmowaną przez ówczesnych naukowców oraz sposób podejścia do wielu kwestii, w tym kwestii językowych. Materiały te mogą więc stanowić ciekawy punkt wyjścia do kolejnych rozważań naukowych i popularyzatorskich.

Cena 42,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio