• Pomerania 1/2020

Pomerania 1/2020

5,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Czaspismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczacej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Od Redaktora

Rok 2020 został ustanowiony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie „Rokiem 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem”. 
Pierwsze uroczystości odbyły się już 10 stycznia br. w Toruniu, skąd przed stu laty Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera rozpoczął przejmowanie dla Polski Pomorza. Symboliczne zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce w Pucku 10 lutego 1920 roku ostatecznie przypieczętowały powrót Rzeczpospolitej nad Bałtyk.  
O planowanych w Pucku uroczystościach 100. rocznicy zaślubin, na łamach styczniowej „Pomeranii” rozmawiamy z Hanną Pruchniewską, burmistrz Pucka.
Rok 2020 to również rok innych „okrągłych” rocznic niezwykle ważnych dla Pomorza, dla Kaszub i dla Polski. Będziemy zatem przypominali choćby o 30. rocznicy wyborów do rad gmin, która przypada w maju, o Porozumieniach Sierpniowych podpisanych przed 40 laty czy o 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia 70.  
W styczniowej „Pomeranii” wspominamy z kolei Lecha Bądkowskiego, w setną rocznicę Jego urodzin. Okazją do przypomnienia sylwetki tego wybitnego Pomorzanina – współtwórcy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wielkiego orędownika Polski samorządnej, publicysty, organizatora życia społecznego – jest ustanowienie przez Miasto Gdańsk roku 2020 „Rokiem Lecha Bądkowskiego” oraz promocja książki napisanej przez jego córkę Sławinę Kosmulską o intrygującym tytule „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Książka z jednej strony jest osobistym spojrzeniem córki na ojca, a z drugiej analizą gromadzonych latami przez służby PRL dokumentów o Lechu Bądkowskim, które udostępnił Instytut Pamięci Narodowej. O książce z jej Autorką rozmawia Andrzej Busler.
W styczniowej „Pomeranii” nie mogło również zabraknąć wspomnienia o zamordowanym przed rokiem prezydencie Pawle Adamowiczu. O najbardziej kaszubskim prezydencie Gdańska pisze prof. Cezary Obracht-Prondzyński, na wstępie zadając pytanie: „Czy fakt odmienności może usprawiedliwiać wrogość, a nawet nienawiść? I jakie mogą być jej konsekwencje?”…  



Indeks : 100

Opis:

Format:
16x28 cm
Język:
kaszubski, polski
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio